W tym mieście nie kupisz mocnego alkoholu na stacjach benzynowych

Toruń podjął decyzję o zakazie sprzedaży mocnego alkoholu na stacjach benzynowych. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Według wielu osób może on zapoczątkować gruntowne zmiany w innych miastach i gminach. Władze miasta postanowiły bowiem, że na stacjach benzynowych nie będzie można kupić napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% alkoholu.

Powody decyzji Torunia

Decyzja została podjęta w maju obecnego roku i ma na celu wprowadzenie porządku oraz obostrzeń w handlu detalicznym alkoholem na stacjach paliw. Te zaś powinny służyć sprzedaży paliwa, a nie alkoholu, co podkreśla Krzysztof Kisielewski, dyrektor Wydziału Ewidencji i Rejestracji Urzędu Miasta Torunia.

Toruń nie jest pierwszym miastem, które wprowadza ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Wiele polskich miast i gmin już wcześniej wprowadziło zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22:00. W tym przypadku jednak Toruń poszedł o krok dalej, zakazując sprzedaży mocnych trunków na stacjach benzynowych w ogóle.

Wyjątki od zakazu

Warto także zauważyć, że od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Zakaz sprzedaży mocnych alkoholi nie dotyczy lokali gastronomicznych, które znajdują się na terenie stacji paliw, o ile są one odrębnymi budynkami przeznaczonymi na działalność gastronomiczną lub hotelowo-gastronomiczną.

Jakie mogą być konsekwencje decyzji władz w Toruniu?

Nowe regulacje mogą przyczynić się do ograniczenia spożycia alkoholu wśród kierowców. Jednocześnie stacje benzynowe staną się miejscem, które służy przede wszystkim do zaopatrywania się w paliwo, a nie do zakupu wysokoprocentowych napojów.

Co więcej, zakaz ma także na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy spożywający alkohol stanowią bowiem zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czy inne miasta mogą wprowadzić podobne ograniczenia? Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że władze miast mają pełne prawo do wprowadzania takich przepisów. Tym samym decyzja Torunia może stać się wzorem dla innych samorządów w Polsce.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę