Zaskakująca decyzja EBC o stopach procentowych

Europejski Bank Centralny (EBC) zaskoczył swoją decyzją o obniżeniu stóp procentowych, co stało się po raz pierwszy od lat. Na czerwcowym posiedzeniu Rada Prezesów EBC zdecydowała o zmniejszeniu stóp. Dowiedz się, o ile punktów procentowych zostały one zmniejszone i co to oznacza dla Polski oraz gospodarki.

Obniżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego

Na czerwcowym posiedzeniu Rada EBC zdecydowała o zmniejszeniu stóp o 0,25 punktu procentowego. Nowa stopa depozytowa wynosi teraz 3,75%, a podstawowa stopa operacji refinansujących 4,25%.

Chociaż dla niektórych osób taka decyzja była niespodzianką, była przewidywana przez większość analityków. Warto jednak zaznaczyć, że niesie ona ze sobą znaczące konsekwencje dla gospodarki strefy euro i globalnych rynków.

Uzasadnienie decyzji EBC

Decyzja EBC o obniżeniu stóp procentowych jest pierwszym takim ruchem od marca 2016 roku. Pamiętajmy, że przez ostatnie dziewięć miesięcy stopy były utrzymywane na najwyższym poziomie w historii. Europejski Bank Centralny zdecydował się na luzowanie polityki pieniężnej w odpowiedzi na zmniejszającą się presję inflacyjną.

Musimy zaznaczyć, że inflacja w strefie euro obniżyła się o ponad 2,5 punktu procentowego od ostatniego posiedzenia EBC w 2023 roku. Natomiast perspektywy inflacyjne na najbliższy czas również uległy znaczącej poprawie.

Wciąż jednak pozostaje silna presja cenowa. Tym samym następne decyzje Europejskiego Banku Centralnego mogą być dość ostrożne. W swoim komunikacie EBC zaznaczył, że będzie dostosowywać swoją politykę w zależności od napływających danych.

Wpływ decyzji EBC

Po decyzji EBC euro zyskało na wartości w stosunku do dolara. Kurs EUR/USD wzrósł o 0,2%, co może świadczyć o tym, że rynki już wcześniej uwzględniły tę decyzję w swoich wycenach.

A co się dzieje w Polsce? Narodowy Bank Polski (NBP) utrzymał stopy procentowe na poziomie 5,75%. Prezes NBP, Adam Glapiński, wykluczył możliwość obniżek stóp procentowych w Polsce w najbliższym czasie. Wszystko z powodu nadchodzących podwyżek cen energii, które mogą spowodować wzrost inflacji w Polsce.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę