Zasiłek dla bezrobotnych – warunki

Zasiłek dla bezrobotnych – warunki. Komu przysługuje?

Spis treści

Straciłeś pracę? Pozostajesz osobą niezatrudnioną i chcesz uzyskać zasiłek dla bezrobotnych? Sprawdź, czy masz do niego prawo. Podpowiemy komu on przysługuje oraz co zrobić, aby go nie stracić. Dowiedz się więcej na temat zasiłku dla bezrobotnych w naszym artykule.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie każdemu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. Otrzymanie dodatkowych pieniędzy na życie pomimo braku pracy musi być odpowiednio udokumentowane. Liczy się bowiem nie tylko staż, ale także charakter wypowiedzenia i postawa do znalezienia nowej pracy.

Ile trzeba przepracować, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Podstawowym kryterium jest staż pracy. Od niego zależy nie tylko czy dostaniesz zasiłek dla bezrobotnych, ale także to, w jakiej wysokości zostanie on przyznany.

Warunkiem jest przepracowanie minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy i otrzymywanie co najmniej wynagrodzenia minimalnego, z którego były opłacane podstawowe składniki takie jak Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne.

Czytaj też: Czy darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku?

Musisz jednak wiedzieć, że do stażu pracy wliczają się różne okoliczności, w trakcie których nie wykonywałeś swoich zawodowych obowiązków. Mowa tu przede wszystkim o:

  • urlopie wychowawczym;
  • odbywaniu zasadniczej służby wojskowej;
  • pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego;
  • uzyskiwanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

Komu nie przysługuje zasiłek?

Samo przepracowanie 365 dni w ciągu 18 miesięcy nie zawsze wystarczy, aby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych. Kuroniówka nie jest bowiem przyznawana, kiedy wypowiedzenie w pracy było spowodowane zwolnieniem dyscyplinarnym.

Trudności w uzyskaniu zasiłku dla bezrobotnego mogą także doświadczać osoby, które wypowiedziały umowę na mocy porozumienia stron.

Kuroniówka nie przysługuje również w przypadku otrzymania odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy pracodawca musiał zlikwidować część etatów lub ogłosić upadłość.

Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Najczęściej utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych ma miejsce wtedy, kiedy znajdujesz pracę, a tym samym tracisz status osoby bezrobotnej. Może się jednak zdarzyć, że zostanie Ci on odebrany wcześniej.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych można stracić w przypadku odmowy podjęcia zatrudnienia, stażu czy szkolenia, na jakie zostaniesz wysłany przez Powiatowy Urząd Pracy.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

Kwota zasiłku dla bezrobotnych nie jest stała. Jej wysokość zmienia się na przestrzeni lat. Do tego liczy się staż pracy oraz okres wypłacania takiego świadczenia.

Obecnie (w 2022 roku) zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1200 złotych brutto, czyli 1025 złotych netto. Jest on wypłacany w całości, jeśli Twój staż pracy wynosi od 5 do 20 lat. Kwota ta ulega pomniejszeniu do 942,30 złotych (814,49 złotych netto) po 3 miesiącach.

Możesz liczyć także na 120% tej sumy, jeśli pracujesz ponad 20 lat. Przez pierwsze 3 miesiące otrzymujesz wtedy 1440 złotych brutto, czyli 1221,40 złotych netto. Po tym okresie kwota ta spada do 1130,80 złotych brutto (968,03 złote netto).

Czytaj też: Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Ile ono kosztuje?

W innym razie, jeśli spełniasz podstawowe warunki, otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych w pomniejszonym wymiarze. Dla stażu o długości poniżej pięciu lat przygotowana jest kwota 980 złotych brutto, czyli 828 złotych netto. Po 3 miesiącach przyjmowania zasiłku wynosi ona 753,90 złotych brutto (660,05 złotych netto).

Co więcej, do podstawowej kwoty mogą być także doliczone dodatki. Zasiłek dla bezrobotnych jest powiększany w przypadku podjęcia pracy zarobkowej, kontynuowania szkolenia wskazanego przez PUP, czy pójścia na studia podyplomowe. Zatem czas otrzymania zasiłku warto wykorzystać aktywnie, aby podnosić swoje kwalifikacje, a także otrzymać większe wsparcie z Urzędu Pracy.

Po jakim czasie od zarejestrowania wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Nagła utrata pracy jest stresującym wydarzeniem. Nagle nie ma pieniędzy na podstawowe wydatki. Jeśli na horyzoncie nie widać nowego pracodawcy, warto udać się do PUP jak najszybciej.

A kiedy możesz liczyć na zasiłek od momentu rejestracji? Omówmy to na przykładzie. Otrzymałeś prawo do otrzymywania zasiłku 1 stycznia. Pieniądze zaś zostaną Ci przyznane do 14 dnia kolejnego miesiąca, czyli w naszym przykładzie – do 14 lutego.

Zasiłek dla bezrobotnych – podsumowanie

Chociaż zasiłek dla bezrobotnych nie jest wysoki, może pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Takie dodatkowe środki mogą być wsparciem przy nowym starcie i znalezieniu zatrudnienia.

Jeśli zatem kwalifikujesz się do zasiłku, skorzystaj z niego i nie przestawaj na szukaniu kolejnych możliwości uczenia się do dalszej pracy.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może starać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które przepracowały co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy, otrzymując wynagrodzenie minimalne z odprowadzanymi składkami na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne. Do stażu pracy zaliczają się okresy takie jak urlop wychowawczy czy renta z tytułu niezdolności do pracy.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o zasiłek dla bezrobotnych?

Do złożenia wniosku o zasiłek dla bezrobotnych należy przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość (np. dowód osobisty), dokumentację potwierdzającą status bezrobotnego (np. zaświadczenie z urzędu pracy), a także dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia i wysokość zarobków w poprzednich miejscach pracy, takie jak świadectwo pracy czy PIT za ostatni rok.

Czy można stracić prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych można stracić, na przykład przez odmowę podjęcia zatrudnienia, stażu, szkolenia wysłanego przez Powiatowy Urząd Pracy lub przez znalezienie pracy, co skutkuje utratą statusu osoby bezrobotnej.

Po jakim czasie od zarejestrowania wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany do 14 dnia kolejnego miesiąca od daty uzyskania prawa do otrzymywania zasiłku. Na przykład, jeśli prawo do zasiłku uzyskano 1 stycznia, pierwsza wypłata nastąpi do 14 lutego.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę