Terminal kart płatniczych – czy osoba prywatna może go mieć? 

Czy osoba prywatna może mieć terminal płatniczy? Co na ten temat mówią przepisy? 

Kto musi mieć terminal płatniczy? 

Rola płatności bezgotówkowych jest z roku na rok coraz większa. Karta płatnicza towarzyszy nam na każdym roku. Za jej pomocą płacimy za usługi, paliwo czy zakupy. Z tego powodu jest też znacznie więcej terminali płatniczych. Kto koniecznie musi o nich pamiętać? 

Mówią jasno o tym przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku:

“Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych” 

Co to oznacza? Wbrew pozorom nowe przepisy wcale nie mówią o tym, że wszyscy przedsiębiorcy muszą posiadać terminal płatniczy. W innym razie musiałyby z niego korzystać także osoby wykonujące swoją pracę zdalnie, online, a tak przecież nie jest. 

Wprowadzone prawo mówi bowiem o instrumencie płatniczym. Ma ono umożliwić płatność bezgotówkową. Może być to zatem zarówno terminal, BLIK czy przelew online. 

Co więcej, terminale płatnicze dotyczą tylko tych osób, które nie są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jeśli zatem przedsiębiorca nie musi używać kasy fiskalnej, nie ma obowiązku kupować terminala. 

Rodzaje terminali płatniczych 

Na rynku rozróżniamy kilka rodzajów terminali płatniczych. Najczęściej możesz spotkać się z takimi urządzeniami jak: 

  • terminale stacjonarne – służą do sprzedaży bezpośrednio w punktach obsługi. Są na stałe podłączone do sieci i nie wymagają ładowania. 
  • terminale mobilne –  są ręcznymi urządzeniami, które możesz zabrać w teren. Pracują na baterii, jaką naładujesz w stacji. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie mobilność w biznesie wiedzie prym. 
  • PIN Pady kasowe – nie działają samodzielnie, ale w połączeniu ze stacjonarnym urządzeniem. Możesz je postawić bliżej klienta, aby zwiększyć jego wygodę i bezpieczeństwo podczas płacenia. 

Co z osobami prywatnymi? 

Zastanawiasz się, czy osoba prywatna może mieć terminal płatniczy? Takie urządzenie z pewnością ułatwiłoby przyjmowanie płatności od znajomych. Stąd zrodziło się tak duże zainteresowanie tym tematem. 

Co ciekawe, takie rozwiązanie powstało już kilka lat wcześniej. Zostało ono stworzone w 2013 roku prezes brytyjską firmę Payeleven. Wprowadziła ona usługę prywatnych terminali płatniczych, z której mogli wszyscy korzystać. 

Dzisiaj jednak mało osób pamięta o tych urządzeniach. Nie są one już dostępne na rynku. Dlaczego? Wynika to z przepisów. Z przytoczonej powyżej ustawy jasno wynika, że terminale płatnicze są dedykowane tylko przedsiębiorcom, którzy korzystają z kasy fiskalnej. Można pójść dalej i zauważyć, że z terminali nie mogą skorzystać także te osoby, które prowadzą firmę, ale nie mają kasy fiskalnej. 

Jak zatem widzisz, terminale płatnicze są nieodłącznie związane z systemem kasowym, Z tego powodu nie są dostępne dla osób prywatnych. 

Sposoby płatności dla osób prywatnych 

Jeśli osoba prywatna nie może posiadać terminala płatniczego, to jak może zapłacić drugiej osobie? Jest na to kilka sposobów. Są ogólnodostępne i łatwe w użyciu. 

BLIK 

System BLIK jest chętnie wykorzystywany nie tylko podczas zakupów online. Możesz go użyć również, aby wykonać szybki przelew do znajomego. W tym celu potrzebujesz zainstalować aplikację banku z usługą BLIK. Wybierz numer telefonu drugiej osoby, wpisz kwotę przelewu i zatwierdź kodem PIN. To wszystko. Pieniądze na drugim koncie pojawią się po chwili. Pamiętaj, że druga osoba także potrzebuje aplikacji z usługą BLIK, aby przyjąć od Ciebie płatność w ten sposób. 

Przelew bankowy 

Ten tradycyjny sposób wciąż jest często wybieraną opcją przez wiele osób. W przeciwieństwie do BLIKu, potrzebujesz znać numer konta drugiej osoby. Pieniądze trafią na rachunek znajomego wraz z nadchodzącą sesją przychodzącą w jego banku. Wyjątkiem są transakcje w tej samej instytucji. W tym przypadku przelew przyjdzie natychmiast. 

Terminal – na razie nie dla osób prywatnych

Osoba prywatna nie może posiadać terminala płatniczego. Tak mówią obecne przepisy prawa. Tego rodzaju urządzenie przeznaczone jest tylko dla tych przedsiębiorców, którzy korzystają z kas fiskalnych. Osoby prywatne wciąż jednak mają inne możliwości płatności online. Dzięki nim możesz szybko i bezpiecznie przelać komuś pieniądze. 

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę