Terminal a kasa fiskalna – co musisz wiedzieć?

Maszz terminal płatniczy w firmie? Już niedługo jego integracja z kasą fiskalną będzie obowiązkowa. Dowiedz się więcej na temat zmiany przepisów i sprawdź, jak połączyć terminal z kasą.

Zmiany przepisów w 2022 roku

Od 2022 roku na przedsiębiorcach spoczywają nowe obowiązki związane z terminalami płatniczymi. Sprawiły one, że wiele osób musiało wprowadzić w swoich firmach płatności bezgotówkowe. Co było tego powodem?

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Czytamy w nich:

“Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.”

Co to oznacza w praktyce? Instrument płatniczy nie jest wprost zdefiniowany. Chodzi jednak o możliwość zapłaty bezgotówkowo. Dlatego może to być np.:

  • przelew elektroniczny;
  • BLIK;
  • płatność przez terminal płatniczy.

Nie wszyscy zatem są zobowiązani do tego, aby posiadać terminal płatniczy. W wielu branżach jednak jest on nieodłącznym elementem sprzedaży i obsługi klienta. Są to nie tylko sklepy, ale również:

Z obowiązku posiadania terminala są zwolnione tylko te osoby, które nie prowadzą ewidencji przy pomocy kas fiskalnych. Pozostali przedsiębiorcy muszą dostosować się do nowych przepisów. Za niedopełnienie obowiązków mogą grozić urzędowe kary finansowe.

Terminal a kasa fiskalna – obowiązkowa integracja?

Na tym jednak nie koniec zmian. Osoby, które już posiadają terminal płatniczy, muszą pamiętać o jego integracji z kasą fiskalną. Już niedługo taki obowiązek wejdzie w życie. Kiedy?

Jeszcze do niedawna była mowa o tym, że przepisy o integracji terminala i kasy fiskalnej będą obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Jednak w czerwcu Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianie tego terminu na 1 stycznia 2025 roku. Jest to prawie 2,5 roku więcej na przygotowanie się do nowego prawa.

Na razie więc nie musisz obawiać się o kary za brak integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. Te mogą sięgać nawet 5 tysięcy złotych. Dlatego warto zainteresować się tym tematem wcześniej, aby być gotowym na połączenie obu urządzeń.

Jak połączyć kasę i terminal?

Już niedługo połączenie między terminalem a kasą fiskalną będzie obowiązkowe. W jaki sposób je zintegrować? Wszystko zależy od tego, jakie urządzenie posiadasz. Nie każdy terminal będzie działał z każdą kasą. Nie wystarczy niestety połączyć go przez kabel USB.

Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy jest ono przystosowane do integracji z kasami fiskalnymi.  Nasze urządzenia zapewniają taką kompatybilność. Ponadto współpracujemy z autoryzowanymi partnerami i specjalistami od kas fiskalnych. Dzięki temu przeprowadzimy Cię przez cały proces.

Korzyści integracji kasy z terminalem

Połączenie terminala i kasy fiskalnej może być dla niektórych wyzwaniem. Warto jednak spojrzeć na cały proces, jako szansę, a nie jako obowiązek. Dzięki takiej integracji można bowiem wiele zyskać.

Jakie są korzyści z integracji?

Szybka obsługa klienta

Terminal i kasa fiskalna, które działają razem, usprawniają proces sprzedaży. Dzięki integracji, kasjer nie musi dwukrotnie wpisywać kwoty do zapłaty. Dlatego przyjęcie płatności może odbywać się znacznie szybciej. Ponadto zmniejszasz ryzyko popełnienia błędu przez osoby, które obsługują kasę.

Więcej miejsca przy kasie

Nie potrzebujesz terminala i drukarki przy kasie. Dzięki integracji masz więcej miejsca tam, gdzie obsługujesz klientów. Wpływa to nie tylko na wygodę, ale również na bezpieczeństwo obu stron.

Podsumowanie

Połączenie terminala i kasy fiskalnej to szansa na automatyzację procesu sprzedaży. Integracja terminala i kasy fiskalnej usprawnia proces przyjmowania płatności. Z tego powodu nie warto z nią czekać na ostatni moment. Chociaż do wejścia przepisów w życie zostało jeszcze trochę czasu, zatroszcz się już teraz o integrację terminala z systemami kasowymi.  Zgłoś do nas swoją chęć integracji. Przedstawimy Ci dogodne rozwiązanie i pomożemy połączyć terminal z kasą.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę