jak oszczedzac pieniadze skuteczne sposoby na odkladanie pieniedzy

Jak oszczędzać pieniądze – skuteczne sposoby na odkładanie pieniędzy

Czy Polacy odkładają pieniądze?

Polacy odkładają pieniądze coraz chętniej – tak wynika z raportu „Finansowy Barometr ING”, który został przygotowany przez ING Bank Śląski. Aż 69 proc. respondentów biorących udział w badaniu zadeklarowało posiadanie oszczędności. 28 proc. badanych wskazało, że ich oszczędności to wielokrotność 1-3 uzyskiwanych przez nich pensji[1]. Mimo że tendencja jest rosnąca, to wciąż jest sporo grupa osób, która nie odkłada pieniędzy. Dlaczego?

Wiele osób przed oszczędzaniem wstrzymuje fakt, że efekt odkładania drobnych kwot nie jest zauważalny od razu. Tymczasem w przypadku odkładania pieniędzy najważniejsza jest systematyczność. Już po tygodniu gromadzenia (np. w skarbonce) drobnych po zakupach może uzbierać się spora kwota, która normalnie zostałaby spożytkowana na niekoniecznie potrzebne rzeczy.

Jak oszczędzać pieniądze? Zacznij od przeanalizowania wydatków

Aby móc odkładać pieniądze, warto mieć świadomość, gdzie i jak są one wydawane. Większość z nas potrafi podać kwotę poświęcaną co miesiąc na regulowanie rachunków, ale gorzej jest już z pulą przeznaczaną na zakupy z wyszczególnieniem kwot wydawanych na zakup produktów spożywczych, środków czystości i przyjemności. Właśnie dlatego oszczędzanie warto rozpocząć od przeanalizowania listy wydatków. To swoistego rodzaju wewnętrzny audyt finansowy, który pozwoli wdrożyć skuteczny plan oszczędzania.

Sprawdź też: Terminal płatniczy od PeP

Prowadzenie domowego budżetu, czyli zapisywanie wszystkich wydatków, wcale nie musi być czasochłonne. Jeżeli korzystasz ze smartfona, możesz zainstalować jedną z kilku aplikacji przeznaczonych do kontrolowania swoich wydatków. Należą do nich m.in.: Pennies, Money Lover czy Moje Finanse. Poszczególne aplikacje różnią się funkcjonalnością. Część z dostępnych narzędzi to proste programy do zapisywania wydatków, inne zaś pozwalają też na tworzenie statystyk i wykresów, które ułatwiają analizowanie przepływu środków finansowych.

Zarządzanie domowym budżetem pozwala sprawdzić, w których obszarach można zyskać najwięcej oszczędności. Systematyczne zapisywanie wszystkich transakcji pełni też funkcję dyscyplinującą – wstrzymuje przed wydawaniem pieniędzy na zbędne rzeczy.

3 proste sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Zgromadzenie informacji o prowadzonym budżecie i przeanalizowanie wydatków to pierwszy krok do tego, aby zacząć oszczędzać. Aby jednak zebrać dane o domowym budżecie, potrzebny jest co najmniej miesiąc. W tym czasie warto wypróbować następujące sposoby oszczędzania:

Programy Cashback lub Moneyback

Ich wspólną cechą jest możliwość otrzymania zwrotu części wydatków za transakcje bezgotówkowe przy użyciu karty. Jeżeli dotychczas w sklepach i punktach usługowych płaciłeś gotówką, warto zmienić swoje nawyki, aby zdobyć dodatkowy bonus. Kwota, jaka trafi na Twoje konto, zależy od zapisów w umowie z bankiem. Może być to np. 1 lub 5 proc. od zrobionych w ciągu miesiąca zakupów.

Płacenie kartą opłaca się jeszcze z jednego powodu – wszystkie transakcje są rejestrowane na koncie, a to oznacza, że możliwe jest ich prześledzenie w dowolnym momencie;

Skorzystaj z programu automatycznego oszczędzania

Banki odpowiadają na potrzeby i oczekiwania klientów. W ostatnim czasie wiele banków oferuje swoim użytkownikom pomocnicze konta, na których automatycznie są odkładane drobne kwoty po przeprowadzonych transakcjach. Jeżeli często robisz zakupy w e-sklepach lub korzystasz z karty płatniczej, bank po każdym uregulowaniu przez Ciebie rachunku, przekaże drobną sumę właśnie na takie konto.

Opisana usługa jest dostępna w różnych bankach. Przykładowo mBank proponuje mSaver (użytkownik ma 3 możliwości naliczania odkładanych kwot, m.in. zaokrąglenie do pełnych 10 zł), a ING Bank Smart Saver (odłożone środki są oprocentowane – do kwoty 5000 zł oprocentowanie wynosi 2,5 proc.);

Na zakupy wybieraj się jedynie z listą

Sprzedawcy do perfekcji opanowali sztuczki, dzięki którym chętnie wkładamy do koszyków zakupowych zupełnie niepotrzebne nam rzeczy. Jak wyeliminować nawyk kupowania rzeczy zbędnych? Rozwiązaniem jest chodzenie na zakupy z listą zakupową. Możesz ją sporządzać odręcznie na kartce papieru, ale również elektronicznie, korzystając z różnych aplikacji do notowania.

Przykładowe aplikacje pozwalające tworzyć listy zakupowe to m.in.: Listonic, Out of Milk i Shopie. Wszystkie są dostępne w sklepach Google Play i App Store.

Jeżeli dotychczas nie analizowałeś, jak wydajesz pieniądze i nie odkładałeś nawet drobnych kwot, trudno będzie Ci wdrożyć nowe przyzwyczajenia od razu. Właśnie z tego względu na początek warto rozpocząć od koncepcji drobnych kroków opisanych wyżej.

Jak odkładać pieniądze? Metoda T. Harva Ekera, czyli 6 słoików

Gdy skonfrontujesz swoje wyobrażenia o tym, jak wydajesz pieniądze z rzeczywistością i przekonasz się do oszczędzania, możesz skorzystać z techniki opracowanej przez T. Harva Ekera – Jars Money Management System, czyli po prostu metody 6 słoików. Zamiast słoików możesz jednak otworzyć dodatkowe (pomocnicze) rachunki bankowe. Jak zaoszczędzić pieniądze, korzystając z tej metody? To proste!

Swoje dochody powinieneś rozdzielić na sześć obszarów: opłaty stałe (55 proc. dochodów), przyjemności, większe zakupy, edukację, inwestycje (po 10 proc. dochodów) i inne wydatki (5 proc. dochodów). Dzięki prostemu podziałowi środków i przypisaniu ich konkretnym celom, szybko zapanujesz nad finansami. W takim systemie nie ma możliwości wydawania pieniędzy na zbytki, zaś odkładane systematycznie środki szybko pozwolą na zebranie kwoty, którą w przyszłości będzie można zainwestować.

Zastanawiasz się, jak odkładać pieniądze, a jednocześnie nie odmawiać sobie przyjemności? Obawa przed koniecznością zrezygnowania z rozrywek to kolejna blokada pojawiająca się przy omawianiu tematu oszczędzania. Tymczasem w opisanej wyżej metodzie przewidziano odrębny słoik na tego rodzaju wydatki.

Co daje umiejętne korzystanie z karty kredytowej?

Osoby, które są w stanie kontrolować swoje emocje podczas robienia zakupów, mogą z powodzeniem korzystać z karty kredytowej. W rękach świadomego klienta to potężne narzędzie, za pomocą którego również można zyskać, czyli otrzymać od banku środki na z góry określony okres, ale bez konieczności płacenia odsetek.

Płacenie kartą kredytową pozwala uzyskać zniżki w wielu sklepach i punktach usługowych. Dodatkowo w razie kłopotów ze sprzedawcą lub biurem podróży to pieniądze banku – a nie Twoje –  pozostają „zamrożone”. Ponieważ kartę kredytową trzeba spłacać raz w miesiącu, swoje pieniądze możesz w tym czasie zdeponować na koncie oszczędnościowym lub krótkoterminowej, dobrze oprocentowanej lokacie (tak robi 88 proc. Polaków)[2]. W ten sposób dodatkowo zarobisz.

[1] ING Bank Śląski, Finansowy Barometr ING, https://www.ing.pl/_fileserver/item/1124121 (dostęp 23.05.2019).

[2] Raport ZBP, InfoKredyt. Oszczędzanie i kredytowanie Polaków. Edycja III, październik 2018 r., https://zbp.pl/public/repozytorium/wydarzenia/images/pazdziernik_2018/InfoKREDYT_-_Oszczdzanie_i_Kredytowanie_Polakow.pdf (dostęp 23.05.2019).

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę