karta paypass poznaj jej zalety i wady

Karta PayPass – poznaj jej zalety i wady

Karty pay-pass (nazywane również zbliżeniowymi i bezstykowymi) przypominają karty chipowe, ale dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi komunikują się z terminalem bezprzewodowo. Dzięki temu nie musimy ich wkładać do terminala – zgodnie z nazwą, wystarczy zbliżenie na odległość kilku centymetrów. Dodatkowym plusem jest to, że przy płatnościach nieprzekraczających 100 zł nie musimy pamiętać i używać PIN. Jeśli zaś wartość zakupów jest wyższa, transakcja ciągle może odbywać się zbliżeniowo, ale musimy ją autoryzować czyli wpisać PIN.

Jak wynika z badania „Zwyczaje płatnicze Polaków”, przedstawionego w roku 2018 przez Narodowy Bank Polski, Polacy używają już ponad 31,1 mln kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych. Liczba ta szybko rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2017 roku przybyło ponad 500 tys. ich użytkowników.

Technologia pay-pass – co to takiego?

Karta pay-pass działa dzięki zatopionemu w sztucznym tworzywie specjalnemu mikroprocesorowi, nazywanemu potocznie chipem, który komunikuje się z czytnikiem dzięki technologii radiowej. Połączenie to jest szyfrowane, a więc bezpieczne z punktu widzenia użytkownika.

Z karty pay-pass można korzystać na dwa sposobytradycyjnie (czyli podając ją sprzedawcy lub wkładając do terminala) bądź zbliżeniowo. Pay-pass jest systemem stosowanym przez firmę Mastercard, która oferuje karty MasterCard PayPass i Maestro PayPass. Wydając kartę zbliżeniową, bank pozostawia nam decyzję, czy będzie to karta kredytowa, debetowa czy przedpłacona.

Używanie każdej z nich wiąże się z opłatami i oprocentowaniem wynikającym z cennika banku, który ją wydał. Technologia pay-pass jest w Polsce coraz bardziej popularna. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, Polacy używają już ponad 31 mln płatniczych kart zbliżeniowych. Tylko w ostatnim kwartale 2017 roku przybyło ich 529 tys., a w całym 2017 roku banki wydały ich ponad 2,5 mln. Badanie Kantar TNS przeprowadzone w roku 2018 na zlecenie MasterCard dowodzi, że dwóch na trzech Polaków ma zaufanie do kart płatniczych.

Transakcje pay-pass są wygodne i bezpieczne. Nawet jeśli taka karta zostanie skradziona, to złodziej może wykonać nią transakcje jedynie do kwoty 100 zł. Poza tym, po zastrzeżeniu karty liczba takich transakcji jest ograniczona do kilku, a potem karta przestaje działać, więc straty zazwyczaj nie są zbyt duże. Zaletą technologii pay-pass jest również to, że uniemożliwia ona zeskanowanie (tzw. sklonowanie) danych z mikroprocesora, przede wszystkim kluczy szyfrujących.

Złodziej może odczytać jedynie numer i datę ważności karty, co jest niewystarczające na przykład do przeprowadzenia na przykład do transakcji internetowej, gdyż do jej zatwierdzenia wymagany jest jeszcze kod wydrukowany na odwrocie karty. Z kolei dla każdej transakcji zbliżeniowej chip generuje jednorazowy kod CVC, który jest konieczny do potwierdzenia operacji. Jeśli nawet złodziejowi uda się go odczytać, to nie będzie mógł przygotować klonu naszej karty do jednorazowego wykorzystania. A ponieważ limity transakcji pay-pass są niskie, takie działania nie mają sensu, więc nasze oszczędnościowe są bezpieczne, gdy używamy karty pay-pass.

Dodatkowe zabezpieczenia

Bezpieczeństwo transakcji dokonywanych kartami pay-pass gwarantuje stosowana technologia oraz bankowe procedury. Ale my jako użytkownicy również możemy zadbać o to, aby dodatkowo zniwelować zagrożenia mogące wynikać z użytkowania tego typu kart. Jednym z nich jest zlecenie bankowi, aby obniżył limit transakcji pay-pass nawet do 0 zł. Będziemy mogli nadal wykorzystywać swoją kartę zbliżeniowo, ale za każdym razem konieczne będzie wpisanie kodu PIN. Dodatkowo powinniśmy systematycznie sprawdzać historię transakcji zbliżeniowych na koncie. Bardzo istotne jest również, podobnie jak w przypadku innych kart płatniczych, pilnowanie, aby nikt nieuprawniony nie poznał naszego kodu PIN. Nie należy więc zapisywać go na kartkach noszonych na przykład w portfelu razem z kartą.

Banki oferują również możliwość wykupienia za niewielką kwotę ubezpieczenia, które chroni nas w momencie nieuprawnionego użycia karty, do kwoty ustalonej w umowie. Na rynku dostępne są również specjalne etui, które mają dodatkowo zwiększać bezpieczeństwo kart pay-pass, ponieważ uniemożliwiają skopiowanie danych z karty na odległość – przy użyciu specjalistycznego sprzętu wykorzystującego fale radiowe.

Płatności zbliżeniowe są wygodniejsze i szybsze niż dokonywane za pomocą tradycyjnych kart stykowych. Nic więc dziwnego, że coraz częściej to właśnie nimi najchętniej się posługujemy.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę