Nowe dane Eurostatu dotyczące Polski

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w strefie euro i Unii Europejskiej za kwiecień 2024 roku. Wnioski nie są optymistyczne dla Polski. Odnotowaliśmy jeden z największych spadków sprzedaży detalicznej w UE. Dowiedz się, co to dla nas oznacza.

Spadek sprzedaży detalicznej

Z danych Eurostatu wynika, że sprzedaż detaliczna spadła w ujęciu miesięcznym o 0,5% w kwietniu 2024 r. W całej Unii Europejskiej spadek był nieco większy – wyniósł 0,6% m/m. Co ważne, podane odczyty są gorsze od prognoz rynkowych. Zakładały one bowiem spadek o 0,2% w strefie euro.

W ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna w strefie euro pozostała bez zmian, natomiast w całej UE spadła o 0,1%. Warto zaznaczyć, że dane te obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników. Są to zatem np. małe, rodzinne sklepy, ale nie duże salony sprzedaży samochodów.

Niemniej dane z Eurostatu różnią się od tych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Według GUS roczna dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce w kwietniu była dodatnia i wyniosła 4,1%. Różnica może wynikać z faktu, że GUS uwzględnia również inne dane, w tym sprzedaż samochodów, w odróżnieniu od Eurostatu.

Polska odnotowała znaczny spadek

Polska wypadła pod tym względem najgorzej w całej Unii Europejskiej. Spośród krajów członkowskich, największe roczne spadki całkowitego handlu detalicznego odnotowano właśnie w Polsce (-7,3%), Belgii (-5,8%) i Estonii (-4,9%). Z kolei w ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna w Polsce spadła o 0,9%. Jest to nieco mniejszy spadek w porównaniu do marca, kiedy wyniósł on 1%.

Jaka jest przyczyna takiej sytuacji?

Analitycy wskazują na kilka powodów. Przede wszystkim, efekt kalendarzowy, czyli tegoroczna Wielkanoc przypadająca w marcu, a nie w kwietniu, zaburzył statystyki sprzedaży detalicznej. W poprzednich latach bowiem Wielkanoc wypadała w kwietniu, tym samym podbijając wyniki sprzedaży.

Ponadto, wzrost inflacji oraz wysokie koszty życia mogą wpływać na ostrożniejsze podejście konsumentów do wydatków, co również przekłada się na niższe wyniki sprzedaży detalicznej.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę