Umowa najmu garażu - jak ją spisać

Umowa najmu garażu – jak ją spisać i co powinna zawierać

Nie masz miejsca, gdzie możesz zaparkować samochodem? A może posiadasz garaż, który stoi pusty? Wynajem to dzisiaj chętnie wybierana opcja przez obie strony. Zanim jednak odbierzesz lub przekażesz kluczyki, podpisz umowę najmu garażu. Jak powinna ona wyglądać i czego nie może w niej zabraknąć?

Po co Ci umowa najmu garażu?

Nie zawsze chce nam się podpisywać umowę między dwiema osobami fizycznymi. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich zobowiązań i niskich sum. Zdarza się jednak, że 100 zł płacone raz na miesiąc zamienia się w 10 000 zł, a wynajmujący lub najemca postawi Cię w niekorzystnej sytuacji.

Jak to możliwe?

Wyobraź sobie, że wynajmujesz garaż od drugiej osoby. Nie płacisz za niego dużo, bo około 200 złotych na miesiąc. Wszystko przebiega sprawnie, aż do momentu, kiedy właściciel postanawia użyczyć miejsca komuś innemu. Tracisz nagle całą powierzchnię lub jej część. Na dodatek nie możesz nic powiedzieć, bo Twoje prawa nie były spisane.

Może również wydarzyć się wypadek i pęknie rura, która zaleje cały garaż i uszkodzi w nim sprzęt. Kto wtedy poniesie odpowiedzialność?

Czytaj też: Odrolnienie działki – czyli jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Postaw się także w roli wynajmującego. Bez umowy najmu garażu nie ma często jak dochodzić swoich praw i zabezpieczyć garażu przed zniszczeniem. Ponadto nie można wypowiedzieć komuś wynajmu zgodnie z prawem, kiedy druga osoba naraża nas na straty.

Jak spisać umowę najmu garażu?

Spisanie umowy najmu garażu to nie jest pracochłonny wysiłek. Tak naprawdę wystarczą podstawowe dane, a także informacje, aby napisać taki dokument. Będzie on zabezpieczeniem na wypadek problemów, a także wyjaśni wątpliwości obu stron dotyczące wynajmu.

Na początek potrzebujesz danych osobowych – wynajmującego i najemcy:

  • imię i nazwisko;
  • numer dowodu;
  • adres zamieszkania;
  • numer pesel.

Kiedy stroną w tej umowie jest firma, zamiast danych osobowych podajesz:

W treści umowy zawrzyj takie informacje jak jej przedmiot – co dokładnie wynajmujesz. Określ zatem, czy jest to garaż, czy miejsce postojowe. Podaj także jego adres, numer i pozostałe informacje o jego lokalizacji.

Niezbędne jest również, aby określić czas trwania umowy najmu garażu. Wpisz nie tylko datę zawarcia, ale także jej koniec lub podaj czas nieokreślony.

Czytaj też: Umowa na okres próbny – praktyczny poradnik

Kolejnym elementem jest napisanie kwoty, która będzie płacona za wynajęcie garażu. Doprecyzuj także, czy ma być to gotówka, czy przelew. Kiedy chcesz otrzymywać pieniądze na rachunek, podaj jego numer.

Umowa najmu garażu powinna także potwierdzać, że jesteś jego właścicielem i masz na to dowód. To także miejsce na to, aby zastrzec możliwość udostępniania miejsca osobom trzecim. Dotyczy to zarówno wynajmującego, jak i najemcy.

Czego nie może zabraknąć?

Masz gotową podstawową umowę najmu. Zawiera ona dane osobowe obu stron, a także wysokość opłat i czas trwania. Wiesz jednak, że życie nie mija bez przygód. Warto zatem zabezpieczyć się na przykre niespodzianki.

Ubezpieczenie garażu

W umowie możesz określić odpowiedzialność za szkody, jakie nie są spowodowane z Twojej winy. Pomyśl także o ubezpieczeniu. Będzie ono chroniło Cię na wypadek kradzieży i włamania. Pamiętaj, że wykupienie polisy leży po stronie wynajmującego i może uchronić od wysokich kosztów i roszczeń ze strony najemcy.

Lista wartościowych przedmiotów

Jeśli jesteś właścicielem garażu i przechowujesz w nim różne rzeczy, a jednocześnie wynajmujesz tę przestrzeń, spisz przedmioty, które są dla Ciebie wartościowe. Pozwoli to na upewnienie się przy odbiorze, że niczego nie brakuje.

Okres wypowiedzenia

Niezależnie od rodzaju umowy obie ze stron mają prawo od niej odstąpić. Ustal zatem okres wypowiedzenia, z którego najemca będzie mógł skorzystać, aby wcześniej zrezygnować z najmu. W szczególnych przypadkach można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Podsumowanie

Kiedy prawie każdy z nas ma samochód, wynajęcie garażu lub miejsca parkingowego może być koniecznością. Aby obie strony były zabezpieczone, skorzystaj z umowy najmu garażu. Podpisany dokument uchroni Cię od nagłych wypadków i przykrych niespodzianek.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę