Windykacja należności, czyli jak odzyskać należności?

Rośnie liczba dłużników, którzy nie wywiązują się z zawartych umów i nie realizują w terminie nałożonych na siebie obowiązków. Mowa zarówno o przedsiębiorcach, jak i osobach fizycznych, które nie prowadzą firmy.

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy istnieje dobry sposób na odzyskanie należności?

Między innymi na te i wiele innych ważnych pytań związanych z tym zagadnieniem postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Zadłużenie w Polsce

Jako naród plasujemy się na czołowych pozycjach jeśli chodzi o poziom zadłużenia na jednego mieszkańca. Wraz z popytem na dodatkowe środki finansowe idzie bowiem podaż.

Na rynku pojawia się coraz więcej instytucji bankowych oraz pozabankowych, które przyznają pożyczki nawet bez dokładnej weryfikacji pożyczkobiorcy. Nierzetelni dłużnicy to jednak nie tylko zmora firm parabankowych, ale w dużym stopniu także banków, które w znacznym stopniu zabezpieczają się przed takimi sytuacjami. Nie zawsze jest to skuteczna metoda i w wielu przypadkach konieczna jest windykacja wierzytelności, która zajmuje czas oraz sporo kosztuje.

Na co i gdzie pożyczamy?

Polacy zadłużają się na potęgę nie tylko w bankach oraz instytucjach pozabankowych, ale także z tytułu prywatnych pożyczek, jak i różnego rodzaju umów z firmami telekomunikacyjnymi, leasingowymi itp. Bardzo często mówi się, że ktoś “żyje na kredyt” i niestety wiele w tym prawdy.

Wynajęty samochód, mieszkanie, sprzęt na raty – wszystko to sprawia, że prędzej czy później można wpaść w spiralę zadłużenia. Wystarczy bowiem utrata dobrze płatnej pracy, choroba lub jakaś rodzinna tragedia i z dnia na dzień traci się płynność finansową, a zobowiązania zostają. Wówczas to od wierzyciela zależy, czy będzie domagać się zwrotu należności polubownie, czy też w grę będzie wchodzić właśnie windykacja długów.

Czym jest windykacja należności?

Z pojęciem tym spotkał się niemal każdy i większość rozumie jego istotę. Windykacja należności to po prostu proces odzyskiwania przez wierzyciela środków finansowych lub innych dóbr, których dłużnik nie zwrócił w ustalonym terminie. Windykacja wierzytelności może przybrać różne oblicza i ramy, ale zawsze musi być prowadzona zgodnie z literą prawa i zasadami współżycia społecznego.

Mimo istnienia zadłużenia nie można naruszać praw innych osób, w tym także samego dłużnika. Pamiętajmy, że trzymanie się przepisów jest w takich sytuacjach o wiele lepszym rozwiązaniem niż działanie pod wpływem emocji, groźbą czy też w sposób naruszający normy prawne.

Jakie istnieją możliwości windykacji należności?

Polski ustawodawca przewidział kilka mechanizmów, jakie można zastosować przy windykacji wierzytelności. Niektóre ze stosowanych metod pochodzi także z prawa zwyczajowego. Najpopularniejszym i pierwszym z rodzajów jest windykacja polubowna, której celem jest porozumienie się wierzyciela oraz dłużnika bez ingerencji sądu czy też innych instytucji.

Wydawać by się mogło, że skoro osoba zadłużona nie zwróciła środków finansowych, to nie jest zainteresowana żadnym porozumieniem. W wielu przypadkach jednak windykacja polubowna kończy sprawę i obie strony dochodzą do satysfakcjonujących je ustaleń. Polega ona między innymi na negocjacjach oraz dobrowolnej spłacie należności na mocy zawartej umowy. Nie mamy tutaj do czynienia z żadnymi aspektami prawnymi, lecz metodach opartych na perswazji.

Windykacja polubowna – zalety oraz wady

Największym plusem tego rodzaju windykacji są stosunkowo niskie koszty jej przeprowadzenia, które przy odpowiednich ustaleniach z dłużnikiem wierzyciel może w całości odzyskać. Zazwyczaj polubowne odzyskanie należności trwa także krócej niż sprawy sądowe, a ponadto pozwala na zachowanie dobrych relacji między stronami. Dłużnik nie zawsze ma bowiem złe intencje, bardzo często brak zwrotu pieniędzy wiąże się z jego problemami finansowymi. Minusem tego sposobu jest z pewnością fakt, że mimo poświęconej energii nie zawsze dojdzie się konsensusu i sprawa będzie musiała mieć ciąg dalszy.

Windykacja sądowa i komornik – najważniejsze informacje

Jeśli każde z rozwiązań zawiedzie, jednym z bardziej drastycznych, ale niezbędnych ruchów, może okazać się skierowanie sprawy na drogę sądową. W tym przypadku należy pamiętać jednak o wszystkich formalnościach z tym związanych. Przede wszystkim wierzytelność musi być wymagana, ale nie przedawniona. Najlepiej rozpocząć od przedsądowego wezwania do uregulowania długu, a dopiero jeśli osoba zobowiązana tego nie zrobi, wkroczyć na drogę sądową.

Pamiętajmy, że to rozwiązanie wiąże się z dłuższym okresem czasu, a także opłatami. Te ostatnie w przypadku wygranej sprawy najprawdopodobniej przejdą jednak na drugą ze stron. Obecnie coraz częściej oddaje się sprawę do tzw. e-sądów, które działają o wiele szybciej i sprawniej niż tradycyjne sądy. W każdej poważniejszej sprawie warto skorzystać z pomocy prawnika, który rozwieje wszelkie wątpliwości i podpowie, co warto zrobić, aby wygrać.

Jak zapobiegać problemom z płatnościami?

Nie ma niestety prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ bardzo wiele zależy od okoliczności. W wielu przypadkach zabezpieczenie się wierzyciela nie jest proste i konieczna może być i tak windykacja należności. Przede wszystkim należy podpisywać bardzo restrykcyjne umowy, które nie pozostawiają złudzeń co do istoty samego zobowiązania.

Często wierzyciel domaga się od dłużnika także dodatkowego zabezpieczenia na przykład w postaci zastawu jakiejś rzeczy czy prawa. Dla instytucji bankowej tego rodzaju elementem może być między innymi hipoteka na nieruchomości. Każdy przypadek jest inny i należy podchodzić do niego indywidualnie.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę