Darowizna mieszkania dla dziecka

Darowizna mieszkania dla dziecka

Przy rosnących cenach nieruchomości, darowizna mieszkania dla dziecka może ułatwić jego start w dorosłość. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, dowiedz się więcej na temat podatku od darowizn.

Sprawdź także, jak go uniknąć i skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Na czym polega darowizna mieszkania dla dziecka?

To naturalne, że rodzice chcą wesprzeć swoje dzieci, kiedy te rozpoczynają dorosłe życie. Zakup mieszkania jest często dużym wydatkiem. Zebranie niezbędnego kapitału może zająć wiele lat. Z kolei, aby otrzymać kredyt na mieszkanie, potrzebna jest dobra zdolność kredytowa.

Darowizna mieszkania dla dziecka jest często wybieraną formą przekazania nieruchomości. Dlaczego tak wiele rodziców się na nią decyduje? Z uwagi na liczne korzyści podatkowe.

Najbliższe osoby należą do tak zwanej zerowej grupy podatkowej. Dotyczy to m.in.:

  • dzieci;
  • rodziców;
  • dziadków i pradziadków;
  • małżonków;
  • wnuków i prawnuków;
  • rodzeństwa;
  • macochy i ojczyma;

Jeśli darowizna jest przekazywana w obrębie zerowej grupy podatkowej, jest ona zwolniona z podatku bez względu na jej wartość. Jeśli jednak przekroczy ona 9637 złotych, należy zgłosić ją do urzędu, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Napisaliśmy o tym poniżej.

Czytaj też: Wypowiedzenie na okresie próbnym

Pozostałe grupy podatkowe

Oprócz zerowej grupy podatkowej wyróżnia się także inne grupy podatkowe, które obowiązują różne kwoty wolne od podatku. Są to:

  • I grupa podatkowa: osoby z zerowej grupy podatkowej, teściowie, zięć i synowa – kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł;
  • II grupa podatkowa: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców i małżonków, małżonków rodzeństwa, rodzeństwa małżonków i innych zstępnych – kwota wolna od podatku wynosi 7275 zł;
  • III grupa podatkowa: pozostali nabywcy – kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł.

Jak uniknąć podatku od darowizny?

Jak już napisaliśmy, darowizna mieszkania dla dziecka jest zwolniona z podatku. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Aby nie ponieść dodatkowych opłat, należy zgłosić się do urzędu skarbowego i złożyć formularz SD-Z2. Jeśli darowizna miała formę aktu notarialnego, niezbędnych formalności powinien dopełnić notariusz.

Na zgłoszenie się do urzędu jest 6 miesięcy od przekazania darowizny. W innym wypadku może zostać naliczony podatek za przekazanie mieszkania.

Darowizna mieszkania dla dziecka a podatek

Kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy od darowizny mieszkania? Pomimo tego, że taka darowizna podlega zwolnieniu może być konieczność zapłaty podatku dochodowego. Dotyczy to jednak tylko tych sytuacji, kiedy otrzymane mieszkanie zostanie sprzedane w ciągu 5 lat od jego nabycia.

Wysokość podatku dochodowego wynosi 19%. Należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego i uzupełnić PIT-39. Zeznanie roczne wypełnia się do końca 30 kwietnia po roku, kiedy nastąpiła sprzedaż nieruchomości.

Ulga mieszkaniowa

Istnieje jednak możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Warunkiem jest przeznaczenie przychodu ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe przez okres 3 lat od sprzedaży. Jej wartość jest liczona wg wzoru:

wydatki na cele mieszkaniowe x dochód ze sprzedaży / przychód ze sprzedaży

Wynik, jaki otrzymasz, będzie Twoją kwotą wolną od podatku dochodowego. Możesz odliczyć ją od całości dochodu ze sprzedaży mieszkania.

Inne formy przekazania mieszkania dziecku

Darowizna jest jedną z najczęściej wybieranych sposobów na przekazanie mieszkania dziecku. Nie jest to jednak jedyny sposób, aby to zrobić. W tym celu można także wykorzystać umowę darowizny lub dożywocia. Czym one się charakteryzują?

Umowa dożywocia

Umowa dożywocia pozwala na przepisanie mieszkania dziecku w ramach określonych świadczeń. Jest to najczęściej zapewnienie przez dziecko dożywotniej opieki, dachu nad głową, wyżywienia i innych podstawowych potrzeb. Umowa jest w formie aktu notarialnego i nie podlega podatkowi od darowizn czy spadku.

Czytaj też: Jak wyliczyć chorobowe?

Testament

Innym sposobem na przekazanie mieszkania jest testament. W jego przypadku nieruchomość stanie się własnością dziecka po śmierci rodzica. Podobnie jak w przypadku umowy darowizny testament ma formę aktu notarialnego. Ważne jest, aby określić w nim konkretną osobę, która otrzyma spadek. Takie rozwiązanie jest popularne zwłaszcza wtedy, kiedy przekazanie mieszkania może zostać przełożone w czasie.

Podsumowanie

Na darowiznę mieszkania dla dziecka decyduje się coraz więcej rodziców. Taka decyzja jest bowiem korzystna dla ich dzieci. Nie tylko otrzymują oni na własność nieruchomość, ale także mogą uniknąć zapłacenia podatku. Aby tak się stało, pamiętaj o złożeniu odpowiednich dokumentów, które zwolnią darowiznę z dodatkowych opłat.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 5 / 5. 1

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę