oplaty zwiazane z korzystaniem z terminala

Jakie opłaty wiążą się z posiadaniem terminala? Co to jest interchange?

Posiadanie terminala, a co za tym idzie, akceptowanie płatności bezgotówkowych, nie jest wcale drogie. Ma to związek z wysokością tzw. interchange. Do niedawna to ta właśnie opłata, trafiająca do wydawcy karty, czyli banku, stanowiła znaczną część kosztów jakie musiał ponieść punkt handlowy czy usługowy posiadający terminal płatniczy. Od 2015 r. została ona jednak znacznie obniżona – z ok. 1,5% do 0,2-0,3 %. To sprawiło, że umożliwienie klientom płacenia kartą jest dziś znacznie tańsze.

Do kogo w pierwszej kolejności ma się zwrócić właściciel sklepu, który chce zainstalować u siebie terminal? Za co, ile i komu będzie w związku z tym płacił?

Najprostszą i najwygodniejszą dla przedsiębiorcy drogą załatwienia sprawy jest kontakt z agentem rozliczeniowym takim jak Polskie ePłatności, który zaproponuje najodpowiedniejszy dla firmy terminal oraz plan rozliczeń dostosowany do specyfiki jego działalności. To właśnie agent zajmie się zainstalowaniem urządzenia w naszym sklepie, rozliczaniem transakcji oraz jego serwisowaniem.

Koszta związane z posiadaniem terminala:

  • Abonamentu (dzierżawy), czyli stałej, comiesięcznej opłaty za użytkowanie terminala (ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie w zależności o typu urządzenia);
  • Merchant Service Charge (MSC), na który składają się:
    • Interchange fee tj. opłata trafiająca do banku, czyli instytucji wydającej kartę (0,2% od karty debetowej i 0,3 % od karty kredytowej),
    • Opłata systemowa, czyli przychód organizacji kartowych (dwie najpopularniejsze działające w Polsce to Visa i MasterCard),
    • Marża agenta rozliczeniowego (tu stawki są ustalane indywidualnie, na podstawie np. wysokości obrotów, branży w jakiej działa przedsiębiorca itd.).

Odpowiedzialnością agenta rozliczeniowego czyli Polskich ePłatności jest przekazanie interchange fee oraz opłaty systemowej odpowiednio do banku i organizacji kartowej. Przedsiębiorca nie musi się o to martwić!

Jak zmniejszyć koszta związane z posiadaniem terminala?

Warto również pamiętać, że istnieje możliwość uniknięcia comiesięcznej opłaty abonamentowej za terminal. Każdy ma możliwość zakupu, dostępnego na polskim rynku od 2014 r. mPOSa, czyli niewielkiego, przenośnego urządzenia płatniczego działającego w połączeniu ze smartfonem. Jego koszt nie jest duży, a urządzenie, w przeciwieństwie do terminala, należy do nas. Polskie ePłatności, jako jedyny agent rozliczeniowy w Polsce mają w swojej ofercie mPOSy akceptujące nawet płatności zbliżeniowe!

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę