Książeczka sanepidowska - czym jest i jak ją wyrobić

Książeczka sanepidowska – czym jest i jak ją wyrobić?

Zaczynasz pracę w gastronomii? Chcesz pracować z małymi dziećmi? A może planujesz zostać kosmetyczką lub hostessą? Książeczka sanepidowska przydaje się w wielu przypadkach. Jest niezbędna, aby legalnie wykonywać swoją pracę w określonych zawodach. Dowiedz się, jak wyrobić książeczkę sanepidowską, ile to kosztuje i ile to trwa.

Czym jest książeczka sanepidowska?

Szukając ofert pracy z takich miejsc jak gastronomia, spotykasz się z określeniem książeczka sanepidowska? Zanim przejdziemy do tego, czym ona jest i jak ją wyrobić, podkreślmy jedną rzecz. Książeczka sanepidowska nie istnieje od 2008 roku.

Jak to możliwe? Zniosła ją ustawa wprowadzona kilkanaście lat temu. Zamiast niej otrzymasz orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Pomimo tego charakter książeczki sanepidowskiej nie zmienił się i procedura wygląda praktycznie tak samo. Do czego zatem służy?

Kiedy potrzebujesz książeczki sanepidowskiej?

Książeczka sanepidowska sprawdza, czy w Twoim organizmie nie znajdują się bakterie:

 • Shigella;
 • Salmonelli;
 • gruźlicy;
 • duru brzusznego;
 • durów rzekomych.

Są one szczególnie groźne, kiedy masz kontakt z żywnością. Dlatego też osoby rozpoczynające pracę w gastronomii zastanawiają się nad tym, jak wyrobić książeczkę sanepidowską.

Czytaj też: PCC-3 – co to jest, jak wypełnić i kiedy złożyć?

Jednak to nie wszystko. Nie tylko kucharze i kelnerzy muszą nad tym myśleć. Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych jest ważne również dla:

 • fryzjerów;
 • sprzedawców w sklepach spożywczych;
 • lekarzy;
 • pielęgniarek;
 • hostess;
 • kosmetyczek;
 • opiekunek dla dzieci.

Co ciekawe, książeczka sanepidowska nie obowiązuje za granicą. Dlatego nie musisz zabierać jej ze sobą, jeśli wyjeżdżasz tam pracować. Lepiej za to dowiedzieć się, jakich innych badań czy dokumentów będzie oczekiwał Twój przyszły pracodawca.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Chcesz wyrobić książeczkę sanepidowską bez skierowania, aby jak najszybciej rozpocząć pracę? Dobra wiadomość. Jest to jak najbardziej możliwe. W tym celu wystarczą badania sanepidowskie i odwiedzenie lekarza medycyny pracy. Ale po kolei.

Najpierw potrzebujesz odwiedzić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną. Dostaniesz specjalne próbki, które oddajesz z powrotem do badania. Materiał badawczy, o którym mówimy to nic innego jak trzy próbki kału. Zanosisz je w probówkach do sanepidu i czekasz na wyniki badań.

Pamiętaj, że analiza próbek może trochę potrwać. Na wyniki czeka się niekiedy do dwóch tygodni. Następnie trzeba się z nimi udać do lekarza medycy pracy, aby ten potwierdził, że jesteś zdrową osobą.

Dopiero wtedy książeczka sanepidowska staje się ważna. Dlatego, jeśli potrzebujesz takiego dokumentu bardzo szybko, nie zwlekaj i znajdź najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną i zanieś materiał do badania.

Ile kosztuje książeczka sanepidowska?

Teoretycznie to Twój pracodawca powinien pokryć koszta związane z wyrobieniem książeczki sanepidowskiej. Trzeba bowiem zapłacić nie tylko za same badania sanepidowskie, ale również za wizytę u lekarza medycyny pracy.

Teoria teorią, ale praktyka praktyką. Bardzo często zdarza się, że trzeba samemu wyrabiać książeczkę sanepidowską. Jeśli szukasz właśnie pracy w gastronomii lub jako hostessa, pewnie widzisz, że wiele firm chce zatrudnić osobę, która już taką książeczkę posiada. Dlatego wiele osób wyrabia ją jeszcze przed zatrudnieniem, aby mieć szansę z kandydatami, którzy już ją mają.

Czytaj też: Urlop na żądanie – ile przysługuje dni, zasady przyznawania

Ile kosztuje książeczka sanepidowska? Koszt badania waha się w okolicach 50-100 złotych. Weź jednak pod uwagę cenę lekarza medycyny pracy. W zależności od miasta możesz zapłacić od 60 do 100 złotych.

W przypadku zgubienia książeczki sanepidowskiej nie musisz ponownie iść do Sanepidu. Jeśli zachowasz wyniki badań, wystarczy sama wizyta u lekarza medycyny pracy, który podpisze Ci nową książeczkę sanepidowską.

Książeczka sanepidowska – gdzie kupić?

Samą książeczkę sanepidowska można kupić w Sanepidzie. Jeśli nie jest Ci po drodze do niego, sprawdź w pobliskich sklepach papierniczych. Możesz także zamówić ją na Allegro i na innych stronach internetowych.

Nie radzimy jednak kupować podpisanej już książeczki sanepidowskiej. Bez wykonanych badań jest ona nieprawdziwa i może zostać szybko wychwycona przez Twojego pracodawcę.

Książeczka sanepidowska ma na celu ochronę Twoją, jak i innych osób. Dlatego nie warto podrabiać jej nie tylko z uwagi na możliwe kary, ale przez uczciwość i bezpieczeństwo. Pomyśl, jakbyś się czuł, gdybyś wiedział, że w restauracji obsługuje Cię ktoś, kto jest nosicielem Salmonelli czy gruźlicy? No właśnie. Wyrobienie takiej książeczki kosztuje Cię około 200 złotych. Nigdy nie traci na ważności i uprawnia Cię do wykonywania wielu zawodów.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest książeczka sanepidowska?

Jest to orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, wymagane w niektórych zawodach, by potwierdzić brak chorób zakaźnych. Od 2008 roku nie nazywa się już książeczką sanepidowską, choć potocznie termin ten jest nadal używany.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Wymaga odwiedzenia stacji sanitarno-epidemiologicznej, złożenia próbek kału i oczekiwania na wyniki, które następnie trzeba przedstawić lekarzowi medycyny pracy.

Ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej?

Koszty obejmują badania (około 50-100 zł) oraz wizytę u lekarza medycyny pracy (około 60-100 zł), w sumie około 200 zł.

Gdzie można kupić książeczkę sanepidowską?

Książeczkę można nabyć w stacji sanitarno-epidemiologicznej, niektórych sklepach papierniczych, a także przez internet, ale należy pamiętać, że wymagane są badania.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę