Wypowiedzenie na okresie próbnym

Wypowiedzenie na okresie próbnym

Każdą umowę o pracę można wypowiedzieć. Co jednak z umową na okres próbny? Jak się okazuje, jest taka możliwość. Jak przebiega wypowiedzenie na okresie próbnym, ile trwa oraz jakie są jego warunki? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Czym jest okres próbny?

Okres próbny to nic innego jak rodzaj umowy o pracę. Ma ona jednak inny charakter niż umowa o pracę na czas określony czy nieokreślony. Czym się ona różni? Przede wszystkim stwarza możliwość sprawdzenia pracownika na danym stanowisku.

Dzięki umowie na okres próbny obie strony mogą dowiedzieć się, czy dobrze im się współpracuje ze sobą. Po jej zakończeniu może być już podpisana właściwa umowa o pracę.

Umowa na okres próbny ma inny charakter niż typowa umowa z pracodawcą. Jednak w prawie polskim obowiązują pewne zasady, których pracodawca musi przestrzegać.

Przede wszystkim okres próbny nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Co więcej, system czasu pracy powinien odpowiadać takim samym warunkom, jakie obowiązują na danym stanowisku.

Umowa na okres próbny ma zatem określony czas, którego nie można przekraczać. Kiedy minie dany okres, umowa wygasa. Jeśli obie strony chcą dalej ze sobą współpracować, mogą podpisać właściwą umowę o pracę.

Czytaj też: Jak wyliczyć chorobowe?

Istnieje także możliwość wypowiedzenia na okresie próbnym. Czas trwania oraz warunki są jednak inne od tego, co znasz z umowy o pracę. Dowiedz się więcej na ten temat.

Jak wygląda wypowiedzenie na okresie próbnym?

Jak już wiesz, każdą umowę o pracę można wypowiedzieć. Dotyczy to także okresu próbnego. Jest ona jednak zawierana na krótszy czas. Dlatego okres wypowiedzenia jest również skrócony. Jak to wygląda w praktyce?

Ile wynosi okres wypowiedzenia na umowie na okres próbny?

Jeśli umowa jest zawarta na maksymalnie 2 tygodnie, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

W przypadku umowy na okres próbny, która trwa co najmniej 2 tygodnie, okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień.

Kiedy okres próbny wynosi 3 miesiące, pracownikowi przysługują 2 tygodnie okresu wypowiedzenia.

Kiedy rozpoczyna się okres wypowiedzenia?

Jeśli chcesz zakończyć umowę na okres próbny, zrób to najlepiej w formie pisemnej. Dzięki temu unikniesz ewentualnych nieporozumień.

Pamiętaj jednak, że początkiem wypowiedzenia jest pierwsza niedziela po wręczeniu odpowiedniego dokumentu.

Z tego powodu okres wypowiedzenia, który wynosi co najmniej tydzień, zawsze kończy się w sobotę.

Przykładowo, otrzymałeś wypowiedzenie na okresie próbnym w środę. Umowa była zawarta na 1 miesiąc, dlatego przysługuje Ci 1 tydzień wypowiedzenia. Jego bieg rozpoczyna się w niedzielę, a kończy się w przyszłą sobotę.

Wyjątkiem jest wypowiedzenie na okresie próbnym, który trwa maksymalnie 2 tygodnie. Wtedy okres wypowiedzenia liczony jest od pierwszego dnia roboczego, który następuje po dniu wręczenia dokumentu.

Jeśli zatem otrzymałeś wypowiedzenie w poniedziałek, 3-dniowy okres wypowiedzenia zaczyna się we wtorek, a kończy się w czwartek.

Wypowiedzenie na okresie próbnym a ciąża

Zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i umowy na okres próbny kobiety w ciąży mają inne warunki wypowiedzenia. Pracodawca nie może bowiem zwolnić kobiety na takich samych warunkach. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zwolnienie spowodowane jest winą pracownika.

Czytaj też: Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

W każdym innym przypadku kobieta w ciąży podlega wyjątkowej ochronie. Umowa na okres próbny, która przekracza 1 miesiąc, ulega przedłużeniu do dnia porodu dziecka. W przeciwieństwie jednak do umowy o pracę kobieta traci możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

Dodatkowy czas na szukanie nowej pracy

Czy wiesz, że podczas okresu wypowiedzenia masz również prawo na dodatkowe dni wolne na szukanie pracy? Jest to prawo, o którym wie niewiele pracowników. Jednak znacznie ułatwia znalezienie nowego zatrudnienia.

Dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują wtedy, kiedy okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie. Możesz zatem na nie liczyć, jeśli umowa na okres próbny jest zawarta na 3 miesiące.

W przypadku umowy o pracę dodatkowe dwa dni wolne są także możliwe. Dzieje się to jednak tylko, kiedy okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie. Wyjątkiem jest ogłoszenie upadłości i likwidacja firmy.

Podsumowanie

Chociaż na okresie próbnym zawierasz umowę na krótki czas, przysługuje Ci prawo do złożenia wypowiedzenia. W zależności od tego, na jak długo była podpisana umowa, możesz liczyć na okres wypowiedzenia, który trwa od 3 dni do 2 tygodni. Pamiętaj również o przysługujących Ci prawach takich jak dni wolne na poszukiwanie pracy lub specjalna ochrona kobiet w ciąży.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę