Freelancing - czym jest i jak zacząć pracę

Freelancing – czym jest i jak zacząć pracę na własny rachunek?

Nawet 270 tysięcy Polaków nazywa siebie freelancerami. Co właściwie robią i na czym polega ich praca? Czy faktycznie przesiadują oni całymi dniami w kawiarni lub na plaży z laptopem na kolanach? Jak samemu zrobić ten pierwszy krok? Dowiedz się, czym jest freelancing i jak zacząć pracę dla samego siebie.

Freelancer, czyli wolny strzelec

Kim jest freelancer? To coraz popularniejsze określenie zadomowiło się w naszym języku już kilka lat temu. Co ono oznacza? Jego początków należy szukać w twórczości szkockiego pisarza Waltera Scotta. To właśnie on połączył słowa “free” i “lancer”, tworząc pierwszego freelancera, czyli wolnego strzelca, który nie służy pod jednym sztandarem.

Czytaj też: E-commerce – co to jest i jak działa?

Dzisiaj freelancer związany jest z Internetem i mobilną pracą dla różnych zleceniodawców. Nikt już nie myśli o jeżdżeniu z lancą na koniu. Te kilka wieków zdążyło sporo zmienić. Wciąż jednak freelancing kojarzy się z romantyczną wolnością, brakiem szefa i niezależnością finansową.

Co robi freelancer?

Większość zajęć, jakim oddają się freelancerzy, dotyczy pracy w Internecie. W końcu tak jest najwygodniej. Nie muszą odwiedzać firmy klienta. Wszystkie szczegóły ustalane są online i najczęściej nie wymagają one osobistych spotkań. Oszczędza to czas samego freelancera, jak i zleceniodawcy.

Dlatego pytając się wolnych strzelców o to, czym się zajmują, najczęściej usłyszymy:

  • media społecznościowe;
  • grafika;
  • copywriting;
  • fotografia i wideo;
  • programowanie;
  • korekta tekstów;
  • tłumaczenia.

Wśród freelancerów nie brakuje również osób, które są doradcami, coachami czy strategami. Nawet fryzjer może nazwać siebie wolnym strzelcem, kiedy wykonuje zlecenia dla różnych klientów. Możliwości zatem nie brakuje.

Jak zacząć pracę jako freelancer?

Jaki kierunek sobie obrać? Kiedy postanowiłeś zostać freelancerem, nic Cię nie ogranicza przed wyborem specjalizacji. Aby jednak pracować przy ciekawych i wysokopłatnych projektach, musisz mieć odpowiednie umiejętności. Możesz zatem dużo się uczyć i ciężko pracować w nowej dziedzinie lub wykorzystać swój talent i rozwijać go w ramach freelancingu.

Jako początkująca osoba warto próbować swoich sił przy mniejszych zleceniach. Nawet jeśli stawka nie jest zbyt wysoka, zdobędziesz doświadczenie i kolejny wpis do portfolio. Zyskasz także nowe znajomości, które mogą potem przerodzić się w wieloletnie i korzystne współprace.

Zapomnij o CV i liście motywacyjnym. Zadbaj za to o własne portfolio. Twoich klientów interesuje Twoje doświadczenie i umiejętności. Zapisuj swoje prace, aby móc się nimi pochwalić i pokazać, że potrafisz wykonać kluczowy dla nich projekt.

Niejedno oblicze freelancera

Freelancing nie zawsze wiąże się z tym, że od dzisiaj pracujesz tylko na dorywczych zleceniach. Wiele osób, zwłaszcza na początku, decyduje się na łączenie tradycyjnej i dodatkowej pracy.

Czytaj też: Mobbing w pracy – czym jest i jak mu przeciwdziałać?

Taka metoda sprawdzi się zwłaszcza wtedy, kiedy zarobki są niewielkie, a praca niepewna. Z drugiej strony weź pod uwagę, że czas pracy znacznie się wtedy wydłuży, a wolne wieczory będziesz poświęcać na dodatkowe zlecenia. Z czasem jednak model ten może się zmienić, a Ty zaczniesz realizować się w wybranej dziedzinie.

Zanim rzucisz etat…

Rozprawmy się jednak z kilkoma mitami. Praca jako freelancer bardzo często jest kojarzona z siedzeniem z laptopem na plaży czy w kawiarni. Najczęściej takie osoby preferują cichy zakątek w domu, aby móc się skupić. Chociaż zdarzają się wyjątki, w publicznych miejscach łatwo o rozpraszacze i pokusy. Z jednej strony to zaleta. Z drugiej może Ci dokuczać samotność.

Na początku ciężko jest zadbać o work-life balance. Kiedy rzucasz się na głęboką wodę i rezygnujesz z etatu, freelancing musi zapewnić Ci jedzenie i dach nad głową. Nie zawsze będzie prosto. Bez odpowiedniej ilości kontaktów i bazy klientów, trzeba zgodzić się na mniej płatne zlecenia, aby zapłacić podatki lub czynsz. Nieregulowany czas pracy może okazać się przekleństwem lub błogosławieństwem.

Pamiętaj również o podatkach. Nie musisz od razu zakładać działalności gospodarczej. Na początek umowa o dzieło lub zlecenie może Ci wystarczyć. Jak się jednak szybko przekonasz, klienci oczekują faktury, a najlepsi w Twoim fachu od dawna prowadzą własną firmę. Z czasem przyjdzie pora na Ciebie.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest freelancing. Czy jest dla Ciebie? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Znając plusy i minusy, możesz zastanowić się, czy taka forma pracy zapewni Ci nie tylko odpowiednie wynagrodzenie, ale również komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił, możesz wykonywać pojedyncze zlecenia po pracy. Z czasem dodatkowe zajęcie może zacząć Ci się bardziej opłacać niż etat. Jednak nie dowiesz się tego, dopóki nie spróbujesz.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę