Terminal w kościele – rozwiązanie korzystne dla wiernych

Dlaczego warto posiadać terminal płatniczy w kościele?

Liczba klientów banków posługujących się kartami płatniczymi rośnie z roku na rok. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec grudnia 2019 r. na polskim rynku w obiegu były prawie 43 mln kart płatniczych. Na przestrzeni ostatnich 15 lat liczba kart płatniczych wzrosła ponad 2,5-krotnie.

Najpopularniejsze są:

Konsumenci nie tylko coraz częściej posiadają w portfelu karty płatnicze, ale też chętniej z nich korzystają. Liczba transakcji przeprowadzanych kartami płatniczymi rośnie z roku na rok. Zmieniające się preferencje Polaków w zakresie regulowania rachunków w sklepach czy punktach usługowych to jeden z powodów, dla których również kościoły coraz częściej decydują się na zainstalowanie urządzenia, jakim jest ofiaromat.

Jakie korzyści dla wiernych płyną z faktu, że mogą oni zapłacić kartą płatniczą za posługi duszpasterskie? Rozwiązanie to przede wszystkim oznacza:

  • wygodę dla wiernych – nie posiadając przy sobie gotówki, mogą wpłacić na kościół określoną kwotę, korzystając z karty debetowej czy kredytowej,
  • możliwość zachowania anonimowości – kościoły otrzymują zestawienie informujące o liczbie przeprowadzonych transakcji i ich wysokości, bez imion i nazwisk darczyńców,
  • zmniejszenie liczby przypadków kradzieży środków – puszki, do których wierni wrzucają datki np. na remont kościoła, często są obiektem zainteresowania złodziei.

Dodatkową korzyścią dla parafii, które przyjmują płatności bezgotówkowe, są niższe koszty. Obrót bezgotówkowy jest tańszy – środków nie trzeba liczyć czy przewozić do banku. To oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Co lepiej sprawdzi się w kościele – ofiaromat czy terminal płatniczy?

Terminal płatniczy czy ofiaromat w kościele to już nie nowość, ale coraz częściej rzeczywistość. Wierni mogą takie urządzenia spotkać m.in. w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach, archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, w kościele św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze czy w kościele św. Jacka w Warszawie. Czym różni się ofiaromat w kościele od terminala płatniczego?

Ofiaromat pozwala wpłacić wiernemu pewną kwotę na konkretny cel, np. na prowadzone misje. Z reguły jest on montowany w kruchcie kościoła. Przykładem może być ofiaromat znajdujący się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Wierni mogą wpłacić bezgotówkowy datek na jeden z trzech celów: Caritas, misje lub cele kultu religijnego. Urządzenie domyślnie wyświetla trzy kwoty: 5, 10 i 15 zł, ale osoby zainteresowane złożeniem datku mogą wpłacić też inną kwotę – minimalna to 1 zł, z kolei maksymalna to 50 zł. W zależności od preferowanej formy płatności, wierny może zapłacić zbliżeniowo lub skorzystać z czytnika kart płatniczych.

Terminal płatniczy w kościele znajduje się z reguły w kancelarii parafialnej lub w przykościelnym sklepie z dewocjonaliami. Za jego pomocą wierni mogą zapłacić m.in.:

  • za posługi duszpasterskie, np. za ślub czy chrzciny,
  • rachunek za książki, świece czy dewocjonalia,
  • za intencję mszy świętej.

W praktyce w kościołach wierni mogą spotkać się zarówno z dedykowanym ofiaromatem, jak i uniwersalnym terminalem płatniczym. Rzadko z kolei terminal płatniczy w kościele służy za elektroniczną tacę (e-tacę) – głównym powodem jest niepraktyczność takiego rozwiązania.

Terminal w kościele – rozwiązanie, o które pytają wierni

Nie tylko wygoda czy spadek popularności gotówki na rzecz obrotu bezgotówkowego powoduje, że w kościołach można spotkać terminale płatnicze. Trzeba pamiętać, że o możliwość zapłacenia za posługę duszpasterską czy książki w kancelarii parafialnej coraz częściej pytają sami wierni. Jest to spowodowane m.in. zmianą pokoleniową. Grono młodych wiernych, którzy wolą nosić przy sobie kartę płatniczą zamiast gotówki, rośnie. Dotyczy to też płatności smartfonem czy smartwatchem. W rezultacie kościoły dostosowują się do potrzeb i oczekiwań młodszych członków swojej wspólnoty.

Terminal czy ofiaromat w kościele to urządzenie, które uniezależnia wiernych od gotówki. Pozwala on też zachować fizyczny dystans – wierni mogą pozostawić ofiarę bezdotykowo. To kolejny powód, dla którego zainteresowanie terminalami czy ofiaromatami będzie rosnąć – w ten sposób wierni bez narażania się na zachorowanie mogą wesprzeć wspólnotę, do której należą.

Mimo że terminal w kościele to urządzenie, które można spotkać coraz częściej, to nie ma ono zastosowania w każdym przypadku. Trudno wyobrazić sobie, aby terminal mógł zastąpić tacę. Powodem jest wspomniana już praktyczność – w przypadku użycia e-tacy każda osoba uczestnicząca we mszy musiałaby wybrać kwotę, a następnie dokonać płatności. Takie rozwiązanie sprawdzałoby się jedynie w małych kościołach, do których uczęszcza niewielka liczba wiernych. W dużych kościoła e-taca spowodowałoby liczne problemy, w tym mogłaby przeszkadzać w odprawianiu mszy świętej czy przedłużałaby zbieranie datków. Inaczej mówiąc, tradycyjna taca nadal ma swoje zalety, umożliwiając sprawne zebranie datków.

Ofiaromat i terminal – w europejskich kościołach to powoli standard

W Polsce terminal czy ofiaromat w kościele może dziwić. Tymczasem w Europie coraz więcej kościołów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich wiernych, umożliwiając im płatność nie tylko kartami płatniczymi – cyfryzacja kościoła stała się faktem. Przykładowo:

  • w parafii w Compiègne we Francji wierni mogą składać datki przy użyciu aplikacji zainstalowanej na smartfonie,
  • w 16 tys. świątyń położonych na terenie Wielkiej Brytanii płacić można za pomocą kart płatniczych oraz usług Apple Pay i Google Pay,
  • katedra w Turynie we Włoszech umożliwia wiernym zarówno pozostawienie datku, jak i zapłacenie za posługi duszpasterskie kartą.

Kościół idzie z duchem czasu i coraz częściej decyduje się na rozwiązania, które mają ułatwić wiernym choćby finansowe wspomaganie swoich parafii. Trend ten jest widoczny nie tylko w Polsce, ale całej Europie. Dzięki szerokiemu dostępowi do urządzeń pozwalających na bezgotówkową płatność, ofiaromaty i terminale płatnicze będą coraz częstszym widokiem w kościołach czy kancelariach parafialnych.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę