Kredyt dla początkującego przedsiębiorcy – jak uzyskać kredyt na własną działalność?

Kredyt dla nowej firmy

Aby osiągnąć sukces w interesach nie wystarczy posiadanie świetnego produktu lub pomysłu. Bardzo wiele zależy także od szczęścia, umiejętności, kompetencji, a także – a może przede wszystkim – od pieniędzy, dzięki którym nasza firma będzie mogła rozwinąć skrzydła. Niestety, wielu początkujących przedsiębiorców nie ma na koncie wystarczających oszczędności. Co mogą zrobić w takiej sytuacji? Do kogo zwrócić się o pomoc? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Praca na własny rachunek

Dla wielu ludzi założenie własnej działalności gospodarczej to duża zmiana w życiu i obietnica przyszłych sukcesów, dużych pieniędzy oraz rozwoju zawodowego. Każdy medal ma jednak dwie strony, szczególnie jeśli mówimy o prowadzeniu biznesu w Polsce. Osiągnięcia nie przychodzą same, są okupione ciężką pracą, ale i sporymi inwestycjami. W wielu branżach startowanie od zera nie zawsze doprowadzi początkującego przedsiębiorcę do swoich biznesowych celów. Potrzebny jest zastrzyk finansowy.

Przeszkody w biznesie

Od lat 80% nowych firm, czyli mających rok czy dwa lata, bankrutuje i zamyka swoją działalność. Wielu przedsiębiorców nie radzi sobie z wysokimi kosztami prowadzenia firmy w naszym kraju, koniecznością opłaty składki ZUS, a także zobowiązaniami podatkowymi.

Ponadto, nie pomaga biurokracja, którą spotykamy na każdym kroku, gdy chcemy cokolwiek załatwić. Jak to mówią, wszelkie przeszkody można jednak pokonać, ale nie zawsze udaje się to bez pomocy kogoś z zewnątrz. To dlatego, jeśli mowa o finansach, ogromnym popytem cieszy się kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub kredyt dla nowo otwartych firm, który można przeznaczyć na wiele niezbędnych wydatków.

Czym jest kredyt dla firm?

Jest to odpowiednik kredytu konsumenckiego przyznawanego przez instytucję bankową lub pozabankową, tyle tylko, że kredytobiorcą jest przedsiębiorca, a uzyskane środki muszą zostać spożytkowane na wydatki firmowe. Kredyt dla początkującego przedsiębiorcy rośnie na popularności i jeszcze kilka lat temu oferowało go niewiele banków. Wszystko przez brak zaufania i fakt, że nowa firma nie posiada jeszcze odpowiedniej zdolności kredytowej, a więc nie jest pewne, czy wywiąże się ze swoich zobowiązań. Czasy się jednak zmieniają, a podmioty finansowe widzą w młodym biznesie spory potencjał.

Kredyt na własną działalność – co trzeba wiedzieć

Kredyt dla nowej firmy to atrakcyjne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mogą liczyć na wsparcie jako klienci indywidualni. Mowa na przykład o osobach, które posiadają już jakieś zobowiązania i nie są w stanie otrzymać kolejnego. Kredyt na nową firmę to jednak specyficzny rodzaj instrumentu finansowego, który po spełnieniu kilku kluczowych kryteriów, jest dostępny dla niemal każdego początkującego przedsiębiorcy. W wielu sytuacjach mogą go otrzymać także osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej.

Kredyt dla nowej firmy jest przyznawany po dogłębnej analizie ze strony banku, ale pod uwagę są brane zupełnie inne czynniki, niż w przypadku zobowiązań konsumenckich. Dopiero co założona działalność gospodarcza nie przynosi przecież jeszcze żadnych zysków, a wręcz generuje straty, dlatego banki podchodzą do tego tematu z zupełnie innej strony.

Jak uzyskać kredyt na nową firmę?

Rośnie liczba instytucji bankowych, które oferują kredyt przedsiębiorcom, którzy dopiero co rozpoczęli swoją działalność. Wiąże się to oczywiście ze sporym ryzykiem niewypłacalności, dlatego banki określają dokładne kryteria przyznania takiego zobowiązania. Najczęściej przy tego rodzaju świadczeniach istnieje konieczność ustanowienia szczególnego rodzaju zabezpieczenia. Można wyróżnić między innymi zastaw, hipotekę, wartość przyszłej nieruchomości, która zostanie zakupiona w ramach firmowej inwestycji. Popularnym mechanizmem jest również tak zwana gwarancja de minimis BGK. W przypadku tej ostatniej za przedsiębiorcę poręcza Bank Gospodarstwa Krajowego, ale z możliwością ubiegania się później od właściciela firmy całej kwoty gwarancyjnej, która w szczególnych przypadkach może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Rodzaje kredytów na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Można wyróżnić kilka rodzajów kredytowania początkujących firm. Ich podział zależny jest przede wszystkim od celu, na jaki pożyczane są środki finansowe. Do najpopularniejszych należą kredyty inwestycyjne, z przeznaczeniem na dokładnie określone w umowie z bankiem elementy pozwalające firmie się rozwinąć, a także wszelkiego rodzaju linie kredytowe na bieżące wydatki związane z działalnością przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o same kwoty takich zobowiązań, ciężko jakiekolwiek wymienić. Wszystko zależy od potrzeb nowo otwartej firmy, a także zaufania ze strony podmiotu, który udziela kredytu.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu na własną działalność?

Każdy przypadek jest inny i bank podchodzi do tych spraw indywidualnie. Najczęściej nowa firma nie posiada jeszcze żadnych rozliczeń finansowych, którymi można byłoby potwierdzić zdolność kredytową. Instytucja bankowa skupi się więc na samym właścicielu przedsiębiorstwa i jego historii. Jeśli brał w przeszłości kredyt i spłacił go w terminie, ma już pewną zdolność do zaciągania zobowiązań. Jeśli jednak nigdy nie podpisał żadnej umowy z bankiem, konieczne będzie przeanalizowanie potencjału danego podmiotu gospodarczego. Chodzi w szczególności o renomę danej branży, posiadane już zasoby, charakterystykę rynku itd. Kluczowym dokumentem może okazać się biznesplan. Jeśli okaże się dla banku wiarygodny, wówczas prawdopodobnie zapadnie pozytywna decyzja kredytowa.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę