Rodzaje terminali płatniczych – jakie wyróżniamy?

Wybierasz terminal płatniczy? Dowiedz się więcej na jego temat. Jakie rodzaje terminali płatniczych wyróżniamy? Jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w Twoim biznesie?

Terminale płatnicze – powszechne udogodnienie czy obowiązek?

W Polsce coraz więcej firm korzysta z terminali płatniczych. Zmniejsza się za to ilość punktów, gdzie możliwa jest tylko płatność gotówką. Dlaczego? Odpowiadają za to 2 rzeczy.

Przede wszystkim zmieniły się przepisy prawa. Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mają obowiązek zapewnić płatności bezgotówkowe, jeśli korzystają z kas fiskalnych. Z tego powodu sprzedawcy, restauratorzy, a także właściciele firm usługowych musieli zaopatrzyć się w terminale, aby spełnić nowy obowiązek.

Jednak zmiana przepisów to nie wszystko. Polacy pokochali płacić kartą. Badania mówi o tym, że nawet 75% z nas wybiera taką formę płatności. Dlatego nic dziwnego, że terminale płatnicze stały się tak powszechne. Dzięki nim przedsiębiorcy nie tracą klientów, którzy nie mają przy sobie gotówki.

Rodzaje terminali płatniczych

Zanim zdecydujesz się na terminal, dowiedz się więcej na temat tych urządzeń. Poznaj ich rodzaje i wybierz model właściwy dla swojego biznesu.

Stacjonarne terminale płatnicze

Są uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się dla wielu firm. Dzięki temu, że są na stałe podłączone do zasilania, nie musisz martwić się o ładowanie. Unikniesz chwilowej niedyspozycji urządzenia, która zdarza się w przypadku terminali bezprzewodowych.

Co więcej, terminale stacjonarne są zintegrowane z systemami kasowymi. Zapewniają automatyzację i niezawodność. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie obsługujesz klientów bezpośrednio, np. w  sklepach, hotelach, punktach usługowych.

Mobilne terminale płatnicze

Ten rodzaj terminala płatniczego ma jedną kluczową zaletę: jest przenośny. Dzięki temu możesz go zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Nie jest podłączony na stałe do zasilania, więc musisz ładować go regularnie w stacji dokującej. Dobre terminale mają jednak pojemną baterię i mogą długo działać bez ładowania.

Przenośne modele to rozwiązanie idealne, jeśli nie obsługujesz klientów na miejscu. Dlatego sprawdzą się najlepiej np. w firmach kurierskich, restauracjach czy taksówkach.

Na rynku dostępne są także pin Pady kasowe. Są to osobne urządzenia, które są połączone z terminalem. Możesz postawić je na ladzie bliżej swoich klientów. Dzięki temu mogą na nich dokonać płatności i wpisać kod PIN w bezpieczny i wygodny sposób.

Metody łączności

Możemy również podzielić rodzaje terminali płatniczych ze względu na metodę łączności:

Wi-Fi

Wykorzystuje sieć Wi-Fi do połączenia, to metoda stosowana głównie w terminalach bezprzewodowych.

LAN

Połączenie jest możliwe dzięki kablowi LAN – takie rozwiązanie znajdziesz w terminalach stacjonarnych.

Bluetooth

Nie wymaga bezpośredniego połączenia z siecią, jest dostępny w terminalach mobilnych.

GPRS

Wykorzystuje kartę SIM, stosuje się go w obu rodzajach terminali: przewodowych i bezprzewodowych.

Jak działa terminal płatniczy?

Działanie terminala nie jest skomplikowane. Automatyzacja procesu sprawia, że ich obsługa jest łatwa i trwa dosłownie chwilę.

Kiedy klient zbliży kartę do urządzenia, terminal przekazuje z niej dane do centrum autoryzacyjnego. Następnie zlecenie trafia do banku, który wydał kartę. Po potwierdzeniu transakcji terminal realizuje płatności. Drukuje wtedy potwierdzenie i kod autoryzacyjny. Sprzedawca może też wydrukować kopię potwierdzenia dla klienta.

Jeśli transakcja nie jest możliwa, płatność zostanie odrzucona.

Terminal płatniczy to nie tylko płatności kartą

Terminal płatniczy obsługuje znacznie więcej usług niż tylko płatności kartą. W zależności od modelu i rodzaju urządzenia oferuje on także inne funkcje. Są to np.:

Różne rodzaje terminali płatniczych mogą obsługiwać wybrane usługi. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, upewnij się, czy dane urządzenie spełni Twoje potrzeby.

Terminal dopasowany do potrzeb Twojego biznesu

To, na jaki terminal się zdecydujesz, zależy od Twoich potrzeb. Prowadzisz restaurację, a może mały sklep spożywczy?

Niezależnie od tego, czy zajmuje się Twoja firma, pomożemy Ci wybrać odpowiednie urządzenie.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę