Stoisz przed zakupem terminala? Dowiedz się więcej na jego temat. Jakie rodzaje terminali płatniczych wyróżniamy? Jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w Twoim biznesie?
Terminale płatnicze – powszechne udogodnienie czy obowiązek?
W Polsce coraz więcej firm korzysta z terminali płatniczych. Zmniejsza się za to ilość punktów, gdzie możliwa jest tylko płatność gotówką. Dlaczego? Odpowiadają za to 2 rzeczy.
Przede wszystkim zmieniły się przepisy prawa. Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mają obowiązek zapewnić płatności bezgotówkowe, jeśli korzystają z kas fiskalnych. Z tego powodu sprzedawcy, restauratorzy, a także właściciele firm usługowych musieli zaopatrzyć się w terminale, aby spełnić nowy obowiązek.
Jednak zmiana przepisów to nie wszystko. Polacy pokochali płacić kartą. Badania mówi o tym, że nawet 75% z nas wybiera taką formę płatności. Dlatego nic dziwnego, że terminale płatnicze stały się tak powszechne. Dzięki nim przedsiębiorcy nie tracą klientów, którzy nie mają przy sobie gotówki.
Rodzaje terminali płatniczych
Zanim zdecydujesz się na terminal, dowiedz się więcej na temat tych urządzeń. Poznaj ich rodzaje i wybierz model właściwy dla swojego biznesu.
Stacjonarne terminale płatnicze
Są uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się dla wielu firm. Dzięki temu, że są na stałe podłączone do zasilania, nie musisz martwić się o ładowanie. Unikniesz chwilowej niedyspozycji urządzenia, która zdarza się w przypadku terminali bezprzewodowych.
Co więcej, terminale stacjonarne są zintegrowane z systemami kasowymi. Zapewniają automatyzację i niezawodność. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie obsługujesz klientów bezpośrednio, np. w sklepach, hotelach, punktach usługowych.
Mobilne terminale płatnicze
Ten rodzaj terminala płatniczego ma jedną kluczową zaletę: jest przenośny. Dzięki temu możesz go zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Nie jest podłączony na stałe do zasilania, więc musisz ładować go regularnie w stacji dokującej. Dobre terminale mają jednak pojemną baterię i mogą długo działać bez ładowania.
Przenośne modele to rozwiązanie idealne, jeśli nie obsługujesz klientów na miejscu. Dlatego sprawdzą się najlepiej np. w firmach kurierskich, restauracjach czy taksówkach.
Na rynku dostępne są także pin Pady kasowe. Są to osobne urządzenia, które są połączone z terminalem. Możesz postawić je na ladzie bliżej swoich klientów. Dzięki temu mogą na nich dokonać płatności i wpisać kod PIN w bezpieczny i wygodny sposób.
Metody łączności
Możemy również podzielić rodzaje terminali płatniczych ze względu na metodę łączności:
Wi-Fi
Wykorzystuje sieć Wi-Fi do połączenia, to metoda stosowana głównie w terminalach bezprzewodowych.
LAN
Połączenie jest możliwe dzięki kablowi LAN – takie rozwiązanie znajdziesz w terminalach stacjonarnych.
Bluetooth
Nie wymaga bezpośredniego połączenia z siecią, jest dostępny w terminalach mobilnych.
GPRS
Wykorzystuje kartę SIM, stosuje się go w obu rodzajach terminali: przewodowych i bezprzewodowych.
Jak działa terminal płatniczy?
Działanie terminala nie jest skomplikowane. Automatyzacja procesu sprawia, że ich obsługa jest łatwa i trwa dosłownie chwilę.
Kiedy klient zbliży kartę do urządzenia, terminal przekazuje z niej dane do centrum autoryzacyjnego. Następnie zlecenie trafia do banku, który wydał kartę. Po potwierdzeniu transakcji terminal realizuje płatności. Drukuje wtedy potwierdzenie i kod autoryzacyjny. Sprzedawca może też wydrukować kopię potwierdzenia dla klienta.
Jeśli transakcja nie jest możliwa, płatność zostanie odrzucona.
Terminal płatniczy to nie tylko płatności kartą
Terminal płatniczy obsługuje znacznie więcej usług niż tylko płatności kartą. W zależności od modelu i rodzaju urządzenia oferuje on także inne funkcje. Są to np.:
- płatności BLIK;
- cashback;
- doładowania telefonu;
- obsługa kart flotowych;
- DCC (przewalutowanie transakcji na walutę zagranicznej karty);
- preautoryzacja;
- doładowania prepaid;
- obsługa kart lojalnościowych.
Różne rodzaje terminali płatniczych mogą obsługiwać wybrane usługi. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, upewnij się, czy dane urządzenie spełni Twoje potrzeby.
Terminal dopasowany do potrzeb Twojego biznesu
To, na jaki terminal się zdecydujesz, zależy od Twoich potrzeb. Prowadzisz restaurację, a może mały sklep spożywczy?
Niezależnie od tego, czy zajmuje się Twoja firma, pomożemy Ci wybrać odpowiednie urządzenie.