jak zalozyc sklep internetowy prowadz swoj biznes online

Jak założyć sklep internetowy? Prowadź swój biznes online

Pomysł na sklep internetowy

Osoby marzące o prowadzeniu sprzedaży w sieci, zanim otworzą sklep, muszą mieć pomysł na produkt, z którym chcą trafić do klienta. Duża konkurencja wymusza, by dokładnie przyjrzeć się handlowi w sieci i znaleźć niszę, która pozwoli znaleźć odbiorców. Wskazane jest przeprowadzenie badania rynku.

Jeżeli zdecydujemy, co chcemy sprzedawać, warto sprawdzić ofertę konkurencji oraz przemyśleć, w jaki sposób można zyskać nad nią przewagę. Wybierając asortyment, należy ustalić jego zakres i grupę docelową. Czy ma to być klient lokalny, czy też ogólnokrajowy? To pozwoli na ograniczenie inwestycji, a równocześnie umożliwi trafienie z reklamą bezpośrednio do klienta, zainteresowanego naszym produktem.

Na podstawie tych ustaleń można przystąpić do stworzenia biznesplanu i poszukiwania dostawców.

Logistyka sklepu internetowego

Własny sklep internetowy wymaga znalezienia dostawców i rozwiązania kwestii logistycznych. Oczywiście pomogą nam w tym wyszukiwarki. Bardzo ważne jest, by znaleźć hurtownie lub producentów zapewniających stały i szybki dostęp do zamówionego produktu. Należy zastanowić się, czy będziemy kupować partię towaru i stopniowo ją uzupełniać, czy też nawiążemy współpracę na zasadzie dropshippingu. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż umożliwia wysyłkę towaru do klienta bezpośrednio z hurtowni. Sklep ma wtedy mniejszą prowizje, jednak nie musi nabywać towaru w większych ilościach, składować go, pakować, zajmować się wysyłką. To duża oszczędność czasu, miejsca i finansów potrzebnych na inwestycję.

Jak założyć sklep internetowy?

Zakładanie sklepu internetowego nie jest skomplikowane. Problemem może być wybór oprogramowania i domeny oraz wdrożenie i instalacja sklepu. Można skorzystać z darmowego oprogramowania, jednak w praktyce oznacza to konieczność płacenia za domenę i hosting. Do tej formy sklepu konieczna jest wiedza techniczna, gdyż w przeciwnym razie możemy mieć problemy z konfiguracją i obsługą sklepu. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie indywidualnego oprogramowania, skrojonego na miarę naszych potrzeb. Jest to niestety droga opcja, gdyż ceny zaczynają się powyżej 10 tys. zł.

Optymalnym wyjściem jest skorzystanie z gotowego oprogramowania, zapewniającego także domenę i pomoc techniczną. W pakiecie zawiera się wdrożenie, instalacja i uruchomienie sklepu. Za kilkanaście zł miesięcznie mamy stałe wsparcie techniczne. Wybierając stronę sklepu, należy zwrócić uwagę na prostotę obsługi. Musi ona być przyjazna w użytkowaniu zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta. Bardzo ważny jest, by sklep wyglądał profesjonalnie, a jego obsługa była nieskomplikowana.

Obsługa klienta w sklepie internetowym

Zanim uruchomimy sklep, musimy posiadać własny regulamin, określający podstawowe prawa i obowiązki, możliwość zwrotów i reklamacji. Zasady obsługi klientów muszą być proste i zrozumiałe. Na stronie muszą znaleźć się informacje o sklepie i kontakt do sprzedawcy. Kolejną ważną kwestią są metody płatności. Błyskawiczne płatności bezgotówkowe to większe zadowolenie klienta i szansa na jego powrót. Niezmiernie ważne jest, by klient mógł zrobić zakupy z dowolnego miejsca, o każdej porze. Możliwość zawierania transakcji z poziomu różnych urządzeń to obecnie standard oczekiwany przez klientów. Taką opcję umożliwia większość platform sklepowych w cenie abonamentu. Prowadzenie sklepu internetowego nie powinno ograniczać się wyłącznie do strony sklepu. Konsumenci cenią sprzedaż wielokanałową. Zakupy na innych kanałach sprzedaży, jak np. Facebook, znacznie zwiększają sprzedaż.

Formalności związane z prowadzeniem sklepu on-line

Jak otworzyć sklep internetowy? Rozpoczęcie działalności on-line nie różni się od formy tradycyjnej. Na towary takie jak: leki, alkohol, broń, paliwa, waluty niezbędne jest uzyskanie zezwolenia. Konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka komandytowa, jawna, cywilna, spółka z o.o. lub akcyjna. Jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna musi zostać zarejestrowana w CEIDGPKD dla sklepu internetowego to 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Pozostałe spółki podlegają KRS. Jeżeli sprzedaży podlegać będą towary objęte VAT, na dzień przed rozpoczęciem działalności składamy formularz VAT-R w urzędzie skarbowym. W pozostałych przypadkach sprzedawca ma prawo rezygnacji z bycia czynnym płatnikiem VAT. Przy niskich kosztach prowadzenia działalności warto rozważyć bycie nievatowcem. Osoba fizyczna prowadząca sklep ma do wyboru formę opodatkowania. Jest to: ryczałt w wysokości 3%, zasady ogólne według skali podatkowej oraz podatek liniowy. Podatnik odprowadza składki ZUS, według zasad obowiązujących tradycyjne formy działalności gospodarczej.

Prowadzenie sklepu on-line wiąże się z wykorzystaniem innych narzędzi, jednak nie różni się znacznie od sprzedaży tradycyjnej. Nowo otwarty sklep wymaga reklamy umożliwiający dotarcie do grupy docelowej i pozyskanie pierwszych zadowolonych klientów.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę