Poradniki

Postępowanie podatkowe – co to?

Postępowanie podatkowe – co to jest? Postępowanie podatkowe to procedura wykonywana na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej w celu wyjaśnienia nieprawidłowości związanych z rozliczeniami podatnika lub wysokości należnego…

Więcej

Rodzaje działalności gospodarczej w Polsce

Wybór formy działalności gospodarczej jest istotny z kilku powodów – wpływa bezpośrednio na Twoją odpowiedzialność za zaciągane zobowiązania, ma odzwierciedlenie w formie reprezentacji przed urzędami i przekłada się na rodzaj księgowości. Zanim…

Więcej

Nota księgowa – kiedy można ją wystawić?

W obiegu gospodarczym znajduje się wiele dokumentów. Firmy działające na polskim rynku najczęściej wystawiają faktury, ale w niektórych przypadkach zastosowanie ma nota księgowa, zwana również notą księgowo-obciążeniową. Z not księgowych…

Więcej
Co powinien zawierać rejestr VAT?

Rejestr VAT – co powinien zawierać?

Czym jest ewidencja VAT? Ewidencja VAT to po prostu rejestr sprzedaży i zakupu VAT. Prowadzenie ewidencji VAT jest jednym z obowiązków podatników VAT. Dzięki ewidencjonowaniu sprzedaży, przedsiębiorca może wyliczyć i odprowadzić kwotę…

Więcej
duplikat faktury czym jest i jak go wystawic

Duplikat faktury – czym jest i jak go wystawić?

Duplikat faktury – kiedy go wystawić? Duplikat faktury to kopia pierwszej, wystawionej w momencie powstania sprzedaży faktury, traktowanej jako pisemny dowód transakcji handlowej. W jakiej sytuacji przedsiębiorca może wystawić duplikat FV? Nabywca…

Więcej
podatek progresywny zalety i wady

Podatek progresywny – zalety i wady

Jakie są rodzaje opodatkowania? Zanim przejdziemy do omówienia charakterystyki podatku progresywnego, warto sprawdzić, jakie są w Polsce najpopularniejsze formy opodatkowania przychodu: podatek progresywny, czyli podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej…

Więcej
podatek akcyzowy czym jest i to powinien go oplacac

Podatek akcyzowy – czym jest i to powinien go opłacać?

Amerykański polityk, Bejamin Franklin wypowiedział kiedyś zdanie pozostające wciąż aktualne, niezmienne i celne: “Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Rozumieją to doskonale nie tylko obywatele, ale szczególnie przedsiębiorcy, na…

Więcej
czym sa srodki trwale w firmie

Środki trwałe w firmie – czym są?

Środki trwałe – definicja Co to są środki trwałe? Zgodnie z definicją to rzeczowe składniki majątku będące własnością lub współwłasnością przedsiębiorcy, których wartość przekracza 10000 zł. Muszą one być zdatne do wykorzystywania…

Więcej
koszty uzyskania przychodu jak je obliczyc

Koszty uzyskania przychodu – jak je obliczyć?

Koszty uzyskania przychodu – jak je obliczyć? Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy ponoszą liczne wydatki, które mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu, jeżeli są związane z prowadzeniem firmy i są…

Więcej
czym jest efaktura i kiedy mozna ja wystawic

Refaktura – co to?

Refaktura nie istnieje w polskim prawie podatkowym jako wyodrębniony przepis. Jednak jako działanie związane z wystawianiem faktur i odsprzedażą usługi jest całkiem powszechnym zjawiskiem wśród określonej grupy przedsiębiorców. Mowa więc…

Więcej
czym jest kredyt kupiecki i jaki jest jego koszt

Błędny przelew – jak odzyskać pieniądze?

Ilu Polaków korzysta z rachunków bankowych? Z badania przeprowadzonego przez NBP wynika, że ok. 83 proc. Polaków posiada co najmniej jedno konto bankowe[1]. Na przestrzeni lat liczba osób korzystających z rachunków bankowych…

Więcej